Изградња соларних електрана постала је доминантан пословни сектор у Централној БиХ, а једна фирма из Новог Травника је само у посљедње вријеме изградила чак 40 великих електрана за комерцијалну упортребу.
“Радимо све од конструкције, од шарафа до завршне уградње панела,” изјавио је власник фирме МДЗ из Новог Травника, додајући да фирма постоји четири године и тренутно запошљава осам радника.
Његов посао у експанзији омогућава им да већ за сљедећу годину имају букиране пројекте.
"Посла имамо, већ смо букирани за сљедећу годину, пројекти долазе", рекао је.
Соларне електране омогућавају повратак радне снаге из иностранства, а Муамер Тарахија, један од радника фирме МДЗ који је претходно радио у Њемачкој и Шведској, истиче да му је рад у БиХ много бољи него у иностранству.
“Може се и овдје зарадити пара ако хоће. Има добрих фирми овдје. Конкретно ова моја фирма. Презадовољан сам", каже он за Јутјуб канал Срећка Стиповића.
Додао је да му је рад у БиХ много бољи него у иностранству.
“Радим ове соларне панеле и овдје се ради у радионици жељезна конструкција. Стварање, брушење, резање, сви дијелови који требају за ту конструкцију на терену", појаснио је.
Огроман новац
Када је ријеч о енергетској независности, фирма МДЗ има властите соларне електране које производе енергију за њихове потребе, а вишак енергије користе за друге пројекте.
“Годишње произведемо струје за 40 хиљада марака (20.618.32 евра), што је петина наше потрошње", рекао је власник, објашњавајући да фирма троши око 200.000 марака (103.091.62 евра) на енергију из електропривреде. Међутим, и даље постоји простор за развој технологија и система у Хрватској, као и у БиХ, у смислу енергетске ефикасности и смањења трошкова.
Иако је закон о обновљивим изворима енергије за домаћинства већ донесен, имплементација још није у потпуности завршена.
"Законска регулатива која је већ ево годину дана на снази она омогућава и ту једну врсту, ја бих рекао, дјелатности", објаснио је стручњак за енергетику, додајући да још увијек постоји инертност у спровођењу.
Један од радника МДЗ-а, који је претходно радио у иностранству, потврдио је растуће трендове у Босни и Херцеговини.
"И ја сам био вани, па сам се вратио из Шведске. Био сам шест година у Шведској”, рекао је, додајући да је задовољан животом и радом у БиХ.
“Овдје сам се вратио јер ми је боље и овдје могу зарадити,” рекао је.
Шириће се у будућности
“Земљиште треба бити окренуто према југу,” објашњава Лука, један од стручњака за инсталацију соларних електрана.
Иако није увијек идеално, користе конструкције које омогућавају оптималну производњу енергије. На питање о проблемима у производњи соларних панела, рекао је:
“За сада ми нисмо имали проблема. Вјероватно, кад је код нас дошло ту екстремно вријеме, може бити утицај времена, лед и тако то".
Иако се соларна енергија не може у потпуности користити без одговарајуће батеријске опреме, технологија напредује, а фирме попут МДЗ-а омогућују одрживе пројекте.
“Ми данас све наше електране читамо са сервера који се можда налази у Кини", рекао је један од стручњака, истичући како напредак у технологији омогућава даљњи развој и ефикасност соларних електрана.
Закон о обновљивим изворима енергије омогућава грађанима да продају вишак енергије у мрежу, што би могло додатно убрзати раст соларних пројеката у Босни и Херцеговини.
"Шириће се свакако у будућности зато што још овај закон код нас је уведен”, закључио је један од радника фирме, подвлачећи како ће се та могућност ширити у будућности.