Тродневна прослава природе

VI Пецка Outdoor Festival by Tropic – Заједно под звијездама окупио бројне љубитеље авантуре и културе у природи

  • 06.07.2025. 16:52

VI Пецка Outdoor Festival by Tropic још једном је показао да када се људи окупе око природе, идеја и искреног ентузијазма, границе нестају. Pecka није само локација, већ осјећај припадности нечему већем, љепшем и истинитијем и искреном.

У предивном амбијенту Visitor centra Pecka свечано је отворен VI Пецка Outdoor Festival by Tropic, тродневна прослава природе, заједништва, креативности и умјетности. Фестивал је окупио бројне заљубљенике у боравак на отвореном, породице, умјетнике, истраживаче и све оне који вјерују да најљепше ствари настају када се људи повежу с природом.

Фестивал су званично отворили Гјино Шутић, директор УР института, и Адриенн Ујхази, представница организације Реактор, који су поручили да су мјеста попут Пецке кључна за развој иновативних и одрживих идеја у заједници. Директор фестивала, Боро Марић, уручио је захвалнице волонтерима, партнерима и пријатељима фестивала, исказавши искрену захвалност свима који су допринијели стварању овог догађаја и његовом расту.

Фестивал траје до 6. јула уз богат програм који обухвата пењање на стијенама, бициклистичке МТБ и Е-БИКЕ туре, пјешачења,сналажење у природи, упознавање биља и гљива, креативно-едукативне радионице за све узрасте, камповање, вечерње концерте и много прилика за нова познанства и незаборавне тренутке.

VI Пецка Outdoor Festival by Tropic и ове године је надмашио очекивања. Током три фестивалска дана, село Пецка постаје више од дестинације – постаје простор сусрета, размјене идеја и истинског давања одушка себи и зближавања са природом и заједницом.

Од раног јутра па све до касних вечерњих сати, кроз шуме, ливаде, стијене и просторе Visitor centra, одзвањао је смијех, дјечја граја, звук гитаре и кораци планинара. Стари пријатељи поново су се срели, а нова познанства су се рађала уз камперску кафу и заједничке изазове на стази. Посебан тон фестивалу дали су гости из разних крајева, који су Пецку изабрали као мјесто за одмор, инспирацију и повратак једноставности.

Фестивал су званично отворили Гјино Шутић, директор УР института, и Адриенн Ујхази, представница организације Реактор. Том приликом, директор фестивала Боро Марић уручио је захвалнице волонтерима, партнерима и пријатељима фестивала, те представио пројекат Bio-Awaking, који повезује науку, умјетност и одрживи развој кроз радионице и практичне активности.

Боро Марић, директор фестивала изразио посебно задовољство због рекордног броја посјетилаца и тродневног фестивалског формата, као новог концепта.

„Видим јако пуно насмијаних људи и дјеце. Радујемо се људима који долазе и сјајно се проведу – то нас мотивише да сваке године поново организујемо фестивал. Никад нисмо имали фестивал који траје три дана, и ове године је то случај. Овогодишњи фестивал је најпосјећенији до сада. Овдје се све дешава само од себе – људи само треба да дођу, а Пецка ће им сигурно узвратити за мало цимања да се стигне до ње,“ рекао је Марић.

Једна од чланова изузетног волонтерског тима којем су организатори исказали посебну захвалност, Тамара Агић, волонтерка из Бањалуке,  истакла је да је атмосфера на фестивала прије свега пријатељска те да Фестивал из године у годину расте, а екипа постаје све боља.

„Мислим да се све унапређује сваке године, јер долази више људи, фестивал је ове године кренуо дан раније, имамо изложбу, кухиња је професионалнија, тако да је напредак евидентан“, рекла је Тамара, која већ трећу годину волонтира у Пецки.

Михајло Лазендић планинар и водич из ПЕД „Видик“, Мркоњић Град, истакао је да стазе Пецке постају омиљене тачке за шетње и истраживање.

„На фестивалу учествујемо већ три године и радо се враћамо јер смо завољели ове стазе. Посјетиоци су посебно заинтересовани за шетњу до извора Сане и до Видиковца. Све стазе су обиљежене и безбједне, а као удружење смо до сада означили 120 километара стаза на подручју општине Мркоњић Град,“ истакао је Михајло.

Сандра и Дејан Грабеж, посјетиоци из Новог Сада годишњи одмор планирају према фестивалу у Пецки.

„Већ четврту годину долазимо и буквално темпирамо годишњи одмор да дођемо на фестивал. Јако нам је лепо овде. Определили смо се за излежавање на трави,“ рекли су кроз смијех Сандра и Дејан, које смо затекли у гуштању на простирци – активности која би, како кажу, могла постати и званичан фестивалски програм.

Бојана Чучак, која се од ове године прикључила организационом тиму, истакла је да је ПОФ фестивал који се не прави из потребе, већ из љубави.

„Јако сам емотивно везана за овај фестивал јер сам била дио организације и све доживљавам као лични успјех и успјех цијеле екипе. Први пут сам осјетила шта значи кад неко нешто ради из љубави. Не памтим да сам икад видјела овакав фестивал, а нисам сигурна ни да постоји сличан у БиХ. Око себе само гледам људе који срећни и испуњени, који одишу задовољством“, подијелила је Бојана.

Славољуб Симић, посјетилац из Бањалуке, који је поријеклом из Пецке сматра да Фестивал оживљава село и враћа људе у овај предивни сеоски амбијент.

„Јако добар фестивал. Супер је све организовано и из године у годину је све боље. Драго ми је да видим да село оживи и да долазе људи из разних крајева,“ рекао је Славољуб, чији је отац некада био учитељ у сеоској школи.

У аутентичном амбијенту Visitor centra Пецка првог фестивалског дана, свечано је отворена међународна изложба савремене био-умјетности, чиме је започео шести по реду Пецка Outdoor Фестивал. У инспиративној и топлој атмосфери, посјетиоци су имали прилику да истраже радове настале кроз БиоАwакинг пројекат, који спаја умјетност, науку и природу, отварајући питања о одрживости, људској перцепцији природе и улози заједнице. Посјетиоци су имали прилику да разговарају с ауторима, истраже интерактивне садржаје и доживе природу из другачије перспективе.

Изложбу су званично отворио директор Фестивала, Боро Марић, изразивши задовољство због успјешне реализације овако значајне изложбе и нагласивши важност креативног израза у непосредном контакту с природом и посебно изузетност прилике у Пецки угостимо изузетну изложбу из области био-умјетности. Изложба је реализована у сардњи организације GreenWays (БиХ), УР института (ХР), организације Реактор (НС,СР), Центра за промоцију науке БГ,СР) и Института Керсникова (СЛ).

Спонзори и пријатељи VI Pecka Outdoor Festivala by Tropic су Tropic, Јелен пиво, Атос Банк, АРТИСТ, Пекара Мања, Општина Мркоњић Град, Туристичка организација РС, М тел, Вивиа, Alp Outdoor shop, Микрофин осигурање и Музеј савремене умјетности РС. Медијски покровитељи су РТРС, АТВ, Независне новине, Портал Бука, Нова опрема, Лед медиа, Лед еуро медиа, МГ Форум.

Пецка није фестивал који се само посјећује – она се доживљава свим чулима. Ко год је бар једном закорачио у ову причу, носи је са собом заувијек. Зато, ако још нисте, дођите и осјетите шта значи бити дио заједнице коју природа окупља.

Добродошли у Пецку – мјесто гдје природа зближава


Пратите нас и путем Вибера