Na snazi mjera pripravnosti

U Sarajevu ukinuta mjera upozorenja

  • 06.12.2018. 18:59

Operativni štab Kantona Sarajevo ukinuo je mjeru upozorenja u slučajevima prekomjerne zagađenosti vazduha jer je uočen pad koncentracije zagađujućih čestica u vazduhu, ali i dalje na snazi ostaje mjera pripravnosti.

Pad koncentracije zagađujućih materija čvrstih čestica u vazduhu nastupio je usljed iznenadne promjene vremenskih prilika.

Iz Operativnog štaba Kantona Sarajevo navode da na snazi ostaju mjere koje podrazumijevaju intenziviranje aktivnosti komunalnih preduzeća i drugih pravnih lica koje vrše redovno, mehaničko čišćenje i pranje ulica, kao i zimsko održavanje ulica, radi smanjenja emisija prašine.

Pravna lica u zavisnosti od svojih mogućnosti potrebno je da izvrše pomjeranje početka radnog vremena, kako bi se doprinijelo rasterećenju kapaciteta javnog gradskog prevoza i gradskih saobraćajnica.

"Zabranjuje se kretanje automobila na potezu Baščaršija – Ilidža u oba smjera, čiji benzinski motori imaju normu 'euro jedan' ili manju i dizel-motori normu 'euro tri' ili manju, uz pojačane kontrole organa MUP-a", navodi se u saopštenju Operativnog štaba.

U saopštenju se dodaje da se ovo ne odnosi na vozila policije, inspekcije, ministarstva odbrane, javnog gradskog prevoza, javnih komunalnih preduzeća, vozila sa diplomatskim tablicama i vozila hitnih intervencija (civilne zaštite, hitne pomoći i vatrogasaca), taksi vozila, električnih vozila i vozila na plin.

Zabranjuje se saobraćaj za teretna motorna vozila čija je najveća dozvoljena masa veće od 3,5 tone na potezu od Baščaršije do Nedžarića sa preusmjerenjem saobraćaja na alternativne pravce kretanja.

Tehnička regulacija saobraćaja za vrijeme zabrane vršiće se privremenom saobraćajnom signalizacijom i opremom, znacima i naredbama koje daju ovlaštena policijska lica Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo.

Ovo se ne odnosi na vozila javnog gradskog prevoza, javnih komunalnih preduzeća, vozila hitnih intervencija i dostavna vozila za prehrambene proizvode.

"Pravna i fizička lica se upozoravaju da je kažnjivo svako spaljivanje otpada. U slučaju sumnje na takva nedozvoljena postupanja prijave se mogu uputiti na Eko-telefon 033/66 00 00 ili telefon Kantonalnog operativnog centra civilne zaštite broj 121, radi daljeg djelovanja nadležnih inspekcija opština i Kantona", navodi se u saopštenju.

Iz Operativnog štaba upućeno je upozorenje stanovništvu da ponašanjem i aktivnostima dodatno ne doprinosi zagađenju zraka te da vozači racionalno i odgovorno koriste privatne automobile.

BiH je prva u Evropi, a druga u svijetu, po broju smrtnih slučajeva zbog zagađenja vazduha, podaci su Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

Pozivajući se na posljednji dostupni izvještaj SZO, poslanik Naše stranke u parlamentu BiH Mirsad Čamdžić iz Tuzle, istakao je da će za osam godina u Tuzlanskom kantonu od zagađenja umrijeti 29.000 ljudi.

"Nešto se hitno mora preduzeti kako bi se spriječilo trovanje i umiranje ljudi", rekao je Čamdžić za "Dnevni avaz".

On je istakao da se upozorenje Svjetske zdravstvene organizacije ne smije zanemariti i daje ono alarm da se odmah djeluje.

Čamdžić je dodao da je Svjetska zdravstvena organizacija objavila da zagađeni vazduh ubije više od tri miliona ljudi godišnje, više nego i malarija i sida, donedavno najveće pojedinačne ubice. 

Baza podataka Svjetske zdravstvene organizacije analizira zagađenja vazduha u 3.000 gradova u 103 zemlje. Na listi SZO posebno su izdvojena dva grada u BiH – Sarajevo sa 50 mikrograma po kubnom metru dijeli 544. mjesto na listi gradova svijeta po zagađenosti vazduha lebdećim česticama PM10, dok Tuzla s izmjerenih 65 mikrograma po kubnom metru dijeli 130. mjesto na listi gradova svijeta po zagađenosti vazduha finim lebdećim česticama PM2.5.

Sarajevo je na ovoj listi treći najzagađeniji glavni grad Evrope, nakon Tbilisija, glavnog grada Gruzije, i Skoplja, glavnog grada Makedonije, dok je Tuzla drugi najzagađeniji grad Evrope.

Poređenja radi, u Njemačkoj je broj smrtnih slučajeva izazvanih zagađenošću vazduha na 100.000 stanovnika 32,5, a u BiH 230.

Тагови:
  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:42 Спорт

    Преглед најважнијих дневних спортских дешавања и информација из земље, региона и свијета.

  • 19:49 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:50 Временска прогноза

    Преглед временских и биометеоролошких прилика у земљи и региону.

  • 19:52 Без коментара

    Кратка, динамична и занимљива емисија која окупља и износи видео снимке необичних и несвакидашњих призора и догађаја из цијелог свијета.

  • 19:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.