Слободан Торбица, начелник Полицијске управе Градишка, напустио је данас панел дискусију "Не насиљу - јединствени друштвени одговор" јер се један од панелиста удаљио од теме те је у свом излагању помињао недавне догађаје на Kосову и Метохији као и Среберницу.
Торбица је рекао да се тема ове дискусије окренула у једном другом, нежељеном правцу и да он више не може учествовати у њој.
„Kолега из Хрватске када дође овдје и крене своју причу, са темом 'да се војска на Kосово врати', да је геноцид почињен у Сребреници. Ако ћемо тако говорити, споменућемо онда и вашу акцију 'Олуја', шта мислите о њој. Ако кренемо на тај начин, гдје је протјерано 100.000 припадника мог народа, хоћемо ли доћи на тему насиља у породици. Не слажем се са вашом констатацијом и ја не могу, из професионалних разлога, остати на овој панел дискусији. Захваљујем вам на позиву, поштујем ваш рад, али мој професионални позив не дозвољава да учествујем на овој дискусији с обзиром да смо дубоко, дубоко промашили тему. Не могу допустити да неко мој народ спомиње у таквом негативном контексту. Ако ћемо на такав начин сарађивати, можемо, али је тема тотално другачија“, рекао је Торбица.
Претходно је своје излагање имао Дражен Лалић, социолог и стручњак за навијачко насиље из Загреба, који је дискусију, на моменте, окренуо у политички контекст.
„Насиље је валута доказивања припадања нацији и њене супериорности и онда смо који пут изложени злочинима, па и геноциду, као Бошњаци у Сребреницу. Погледајте ово што се сад догодило на Kосову, постоје транспаренти и графити, већ неколико година, 'кад се војска на Kосово врати', зар то није била најава шта ће се догодити оне смијешне, бизарне побуне на Kосову“, ракао је Лалић.
Са ставом Торбице се сагласио и други учесник ове дискусије, Небојша Мацановић, предсједник Удружења Центар модерних знања из Бањалуке.