Српска православна црква сутра слави Петровдан, празник посвећен светим апостолима Петру и Павлу, а управо се овим даном завршава се и петровски пост. Петровдан је слава пекара и рибара, слави се и као крсна слава бројних српских породица, а на овај да се често организују и вашари.
Петровдан се сматра једним од 15 највећих у хришћанском свијету, управо због чињенице да су Петар и Павле били међу првим проповједницима хришћанства и сматрани су најближим ученицима Исуса Христа.
Шта је лилање?
Многи обичаји се везују за сутрашњи празник, али и вече које му претходи. Тада се пале лиле, буктиње од младе коре дивље трешње или брезе. Десетак дана пред Петровдан са дрвећа и то са висине од око два метра, гули се кора, како се дрво не би оштетило. Та кора се потом суши на одређени начин, увезује се на дебљи крај штапа од љеске или врбе, а управо начин везивања и склапања лиле одређује да ли ће она дуже горијети дуже или краће и колики ће пламен имати.
Мјештани се у разним дијеловима Србије окупљају уочи Петровдана, како би упалили ватру, на коју дјеца и омладина пале лиле. Како је такмичење одувијек било у људској природи, тако се надмеће и у лилању, а гледа се чија ће лила најдуже горјети и која ће имати највећи пламен.
Лиле се пале на мјестима гдје се народ окупља, на трговима и раскршћима, а овај чин симболише некадашње прогоне хришћана. Исто тако “лилањем” се призива се добро здравље стоке, као и благостање у домаћинству. Овај обичај се посебно обиљежава у Лозници и њеној околини.
Шта се не ради на Петровдан – обичаји и вјеровања
На сам Петровдан се не иде у поље, не упрежу се коњи и не започињу тешки радови. Старо вјеровање говори да се од Нове године до сутрашњег дана не једу јабуке, јер управо уочи овог празника дозријевају „петроваче“, стара, аутохтона сорта раних јабука од којих мајке, заједно са дјецом праве петровдански колач.
Још једно вјеровање каже да је Свети Петар са Светим Савом замијенио вериге, због чега се дешава да на Савиндан 27. јануара дани буду топли, а око Петровдана свјежи.
Петровдан је празник за који се везују разни радосни обичаји, а један од најљепших је даривање дјеце јабукама.
Да ли се пости за Петровдан?
Петровдански или Петровски пост зависи од датума када се прославља Васкрс, али се увијек завршава на Петровдан. Он најкраће може да траје једну недјељу и један дан, а најдуже шест седмица.
Дан уочи Петровдана се такође строго пости, осим ако падне у суботу или недјељу, када је дозвољена употреба уља. Уколико Петровдан падне у сриједу или петак, тога дана не мрсимо већ једемо рибу, вино и уље.