Ministru zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić danas je na svečanoj akademiji povodom 30 godina postojanja Saveza gluvih i nagluvih poručio da će nadležne republičke institucije nastaviti da unapređuju položaj ovih lica.
Šeranić, kome je uručeno priznanje Saveza, rekao je da su sa Savezom i drugim republičkim udruženjima koja zastupaju određene kategorije lica sa invaliditetom, uvijek imali partnerski odnos, nastojeći da dogovore različite vrste rješenja i modele pomoći.
On je naglasio da na ovom i svakom planu treba da postoji partnerski odnos vladinog i nevladinog sektora s ciljem realizacije zajedničkih interesa i ciljeva.
"Zdravstvo nije samo stvar samo resornog ministarstva, već i svih dijelova društva. To je, kada je riječ o gluvim i nagluvim licima, podržao i Fond zdravstvenog osiguranja /FZO/ u smislu određenih aktivnosti koje se prije svega odnose na nabavku kohlearnih implanta i finansiranje potrošnog materijala u vezi s tim", rekao je Šeranić novinarima u Banjaluci.
On je dodao da su kroz izmjene pravilnika FZO rađena određena poboljšanja u vezi sa dobijanjem medicinskih sredstava, poput proteza za invalide, kao i da je novi Zakon o zdravstvenom osiguranju predvidio određene izmjene radi unapređenja položaja lica koja koriste neke vrste tih sredstava.
Šeranić je naveo da su brojni spoljni faktori u posljednje dvije i po godine, poput pandemije virusa korona i ukrajinske krize, doveli do kašnjenja i usporavanja realizacije građevinskih projekata, među kojima je i izgradnja parking garaža kod Univerzitetskog kliničkog centra u Banjaluci.
Predsjednik Saveza Dubravka Ostojić rekla je da u Srpskoj ima oko 1.000 gluvih koji se susreću sa različitim problemima, među kojima su nedovoljna zastupljenost u medijima i informisanost.
Ona je rekla da na tom planu mediji treba da imaju prevodioce znakovnog jezika, te je izrazila zadovoljstvo podrškom institucija kada je riječ o djeci koja imaju probleme sa sluhom ili govorom, a pohađaju školu.
"Srpska je prva koja je uvela inkluziju djece oštećenog sluha u redovnu nastavu", rekla je Ostojićeva.
Svečanoj akademiji u Banskom dvoru prisustvovali su ministar prosvjete i kulture Natalija Trivić i drugi predstavnici institucija Srpske, kao i brojni članovi Saveza i gosti.
Savez gluvih i nagluvih je dobrovoljna, humanitarna i nevladina organizacija, koja, između ostalog, okuplja gluve, nagluve i druge osobe, naročito roditelje ili staratelje te djece.