У БиХ су разоткривене бројне нарко-банде које су у сарадњи с другим организованим групама набављале кокаин из Јужне Америке.
Оно што дође до конзумента у БиХ најчешће није чисти кокаин, јер, да би додатно зарадили, дилери га мијешају с разним супстанцама.
Најчешће примјесе које дилери “гурају” овисницима су парацетамол и кофеин. Кад је у питању кокаин, у смјеси се нађу и пудинг, шећер, кофеин, све материје које физички подсјећају на кокаин. Лактозу, осим кокаина, дилери мијешају и у амфетамине – спид и сличне дроге.
Оно што је опасно, а није непознато, јесте мијешање мишомора у дрогу, што изазива сигурну смрт конзумента.
То је за "Аваз" потврдио Џемал Мурга, пензионисани инспектор Одјељења за борбу против наркоманије МУП-а КС, који и данас активно прати ситуацију у Кантону Сарајево када је ријеч о дрогама.
"Мишомор се увијек мијешао у хероин и кокаин. У посљедње вријеме нема пуно овердоза (предозирања, оп. а.). Једно вријеме било је сваке седмице по један. Познато вам је да се у кокаин ставља и пудера, јер један грам кокаина је око 200 марака. Међутим, иде и на 120 КМ, зависи како је миксан, који је процент кокаина у томе. Велики је то бизнис. Како сам у пензији, мало више разговарам с наркоманима и дилерима, они слободније причају. Невјероватно је колико има конзумената и дилера. Може се наћи и мишомора, полиција о томе не пише, а не видим у смртовницама ове своје ликове, доста их је помрло. Моји 'пацијенти' су сви већ у џенетским баштама", наводи инспектор Мурга.
Он рјешавање проблема наркоманије не види у отварању комуна, које се у свијету, како каже, већ затварају. Према његовом мишљењу, ни кривични закони немају сврхе.
"Шта је спас? Едукација. Едукација професора, наставника, родитеља, ученика. Да их научимо зашто дијете узима дрогу. Да препознају његово понашање. Док сам ја ишао на предавања, нисам причао шта ради тетрахидроканабинол у малом мозгу, него питам њих: 'Шта вас интересује', па причамо углавном око ових тема, како да сачувају своје чланове породица", наводи Џемал Мурга, додавши да едуковати треба и судије и тужиоце.
"Када би хтјели наркомани да метадон снизе за један период на пет милиграма, то би било комфорно. Пођеш на посао, узмеш једну таблетицу од пет милиграма и ти си нормалам. А овдје наркомани не желе да снижавају количину метадона. Они узимају метадон да се дрогирају, а не да се лијече, е то је поента", констатује Џемал Мурга.