Данас је у 102. години преминуо Танасије Тане Гаковић, дугогодишњи привредник, учесник Другог свјетског рата и иницијатор многих развојних пројеката у граду на Сави.
Вишеструки је добитник многих друштвених признања. Посљедњих неколико мјесеци провео је у Дому "Резиденција Бакић" у Градишци, гдје је данас и преминуо.
Танасије Гаковић, свједок је и актер дуге, богате епохе Градишке и њене околине. Он је истински градитељ свога краја. Учествовао је у готово свим важним догађајима. У Другом свјетском рату, као борац Пете козарске бригаде, Тане, како га сви овдје ословљавају, градио је слободу а у миру борио се за изградњу фабрика, школа, друштвених домова, напредак пољопривреде, а посебно спорта. Са предсједничке функције, иницирао је изградњу стадиона Фудбалског клуба "Козара" и предводио овај клуб, до највећих успјеха.
"Током разорног земљотреса у Бањалуци 1969. године, изабрали су ме за предсједника Одбора за расподјелу новца којег је цијела Југославија слала у Бањалуку и Крајину. Градишка је имала велику штету али смо и ту ситуацију искористили да изградимо стадион, Болницу и друге објекте", испричао је Тане у посљедњем интервју, недавно објављеном у "Независним новинама".
Његове заслуге у спорту али и многим другим пољима у граду на Сави, су велике, огромне, недостижне. На отварању стадиона ФК "Козара", 12. августа 1972. године, модерног за то доба, подсјећао је често Гаковић, било 20.000 гледалаца. Премијерну утакмицу "Козара" је одиграла против "Локомотиве" из Москве а први гол постигао је Стојан Тимарац.
"Имали смо важну улогу у бившој Југославији, били смо у врху друголигашке табеле, играли против великана југословенског фудбала и часно проносили име Градишке. Волио бих да се 'Козара' врати на те, старе и славне стазе" присјетио се, у посљедњем интервју Тане давног војевања градишких црвено-бијелих фудбалера, на стадионима од Триглава до Ђевђелије.
Осим новца из касе фонда солидарности, изградњу помогло је више спортских колектива, међу којима ФК "Војводина" из Новог Сада.
Жртве и тековине НОБ-а
Тане је био и предсједник многих грађанских удружења, политичких и других организација. Ипак, најважнија су за њега удружења и организације створене на тековинама мира и слободе, извојевани у Другом свјетском рату. У тој борби, са подручја општине Градишке, у учествовало је 5.200, а погинула су 1.552 борца.
"Под фашистичким терором, на огњиштима и у логорима смрти убијено више од 14.000 становника градишке општине. То се увијек мора знати и препричавати младима, јер те странице наше историје вријеме брзо избрише, а вриједности народне и ослободилачке борбе потискује у заборав", често је ове чињенице потенцирао посљедњи ратник Пете козарске бригаде, чије груди су биле окићене знамењем.