Живот Срба у ФБиХ је под константним притиском. Бројни су изазови пред којима се налазе, али треба им дати јасну подршку и недвосмислену помоћ да знају да нису сами и омогућити им да и даље остану на својим огњиштима, кажу у Одбору за заштиту права Срба у Федерацији.
"Потребно је урадити путеве, водовод гдје се може урадити и обнову електро-мреже што је веома важно јер Федерација не врши своје функције у обавези за обнову мреже. Мора се радити електро мреже, мора свако српско село да добије трафо станицу, могућност да се прикључи. Па нека је то пет кућа, двије куће-двије", каже Ђорђе Радановић, предсједник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ.
Економско оснаживање Срба у ФБиХ такође је један од приоритета. Млађе људе потребно је подржати пољопривредном механизацијом као и отварањем фабрика.
"Која год је кућа, до 50 година, двоје у кући, двоје, мора се наћи начина да се помогне или са копачицом или неким другим пољопривредним оруђем, јер свако има земље у Федерацији", каже Радановић.
Већина Срба у ФБиХ се налази у Унско - санском кантону, Кантону 10 и Xерцеговачко-неретванском кантону. У осталим дијеловима другог ентитета, практично су сведени на ниво статистичке грешке. Осим економског оснаживања, Радановић поручује да треба радити и на његовању културе сјећања. Бројна мјеста гдје су Срби били већина потпуно су уништена у рату, и данас су непрепознатљива.