Тузла

Отац продао кћерку за литру ракије: Малољетнички бракови озбиљан проблем

  • Извор: Кликс
  • 18.12.2024. 14:14

Склапање малољетничких бракова у БиХ је озбиљан друштвени проблем, а недостатак статистичких података и системске организације, додатно отежава цијелу ситуацију и у контексту кажњавања оних који дјецу присиљавају на склапање такве врсте заједница.

Иако је проблем склапања малољетничких бракова раније био примарно везан за ромске заједнице, гдје су се под плаштом традиције, за одређене своте новца продавале малољетне дјевојчице, сада се изашло из тог оквира. Таква дјеца на крају су жртве трговине људима, а искуства из праксе показују да несавјесни родитељи сада уговарају бракове и дјечацима.

Из Удружења жена Ромкиња "Боља будућност" из Тузле, наводе да малољетнички бракови представљају озбиљан проблем за друштво, наводећи неке од примјера с којима су се досад суочили.

Како каже предсједница удружења Индира Бајрамовић, забиљежен је примјер гдје је мајка продала кћерку за три хиљаде КМ, друга је дала у замјену за овцу, док је један отац кћерку замијенио за литру ракије.

Батинаш из Кнежева поново ухапшен због премлаћивања!

Батинаш из Кнежева поново ухапшен због премлаћивања!

"Када дође у заједницу, ту дјевојчицу чека оно што треба радити једна одрасла жена, рано постаје мајка, не бива образована те самим тим није конкурентна на тржишту рада. У суштини, ускраћујемо дјетињство тој дјеци. Важно је скренути пажњу на чињеницу да се то више не ради само у ромским заједницама већ и у свим осталим. Шта више, у посљедње вријеме више је малољетничких бракова у неромским заједницама", каже Бајрамовић.

На малољетничке бракове тјерају и дјечаке

Према досадашњој пракси, на склапање малољетничких бракова више се не тјерају само дјевојчице, него и дјечаци. У спречавању такве појаве велику улогу имају центри за социјални рад, који неријетко добијају информације о потенцијалном договору за склапање малољетничког брака.

"Имали смо једну поднесену пријаву против родитеља који је дозволио склапање малољетничког брака. Пресуда је била осуђујућа и казна затвора. Друго искуство је да смо успјели кроз неке друге предмете и социјално давање, закључити и открити да се ради о малољетничком браку и онда дјелујемо у сарадњи са полицијом", каже директорица Центра за социјални рад Лукавац Амира Хоџић.

Иако је ријеч о кривичним дјелима и казне су прописане законима, склапање брачне заједнице између малољетника, у Босни и Херцеговини се дешава и даље.

"Већином се ради о сиромашним заједницама или заједницама које живе на рубу или онима које су на неки начин дискриминисане, које нису интегрисане у друштву и тако даље. Такве ствари прођу испод радара јер социјалне и правне службе нису у могућности или не знају да се то дешава па не реагују", каже Самир Арнаут из Теренског центра ОСЦЕ-а у Тузли.

Драма у породици Стефановић: Нестала четворогодишња дјевојчица

Драма у породици Стефановић: Нестала четворогодишња дјевојчица

О овој теми се говорило током округлог стола у Тузли, којег је организовала Мисија ОСЦЕ-а у Босни и Херцеговини, а учесници су разматрали правне и социјалне аспекте препознавања и разумијевања феномена малољетничких бракова у контексту БиХ и Тузланског кантона.

Указано је на важност постојања статистичких података у контексту броја склопљених малољетничких бракова и системске организације, што би помогло у откривању оних који дјецу присиљавају на брак те њиховог адекватног кажњавања.

Законски прописане казне

Иначе, према породичним законима ФБиХ, Републике Српске и Брчко Дистрикта, малољетним особама није дозвољено склапање брака, осим када се ради о особи са навршених 16 година живота, а за коју се утврди да је физички и психички способна да врши права и дужности које настају у брачној заједници.

Кривичним законом ФБиХ и Брчко Дистрикта предвиђена је затворска казна у трајању од три мјесеца до три године за пунољетне особе које живе у ванбрачној заједници с особом млађом од 16 година, као и за родитеља, односно старатеља који малољетној особи то омогући или је на то наведе.

Такође, споменутим законом на подручју ФБиХ и Брчко Дистрикта за навођење малољетника на брак из користољубља предвиђена је казна затвора од шест мјесеци до пет година.

Кривични закон Републике Српске за пунољетну особу која живи у ванбрачној заједници с особом млађом од 16 година и родитеља, односно старатеља који је то омогућио, предвиђена је новчана или казна затвора до двије године, а ако родитељ или старатељ омогући брак малољетника из користољубља, за то је запријећена казна до три године затвора.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Народ прича

    ''Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић, откриће вам шта срце народа прича о Српској.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.