Млада Љубица Блечић (19), дјевојка из Заклопаче код Гроцке, преминула је 8, јануара, на други дан Божића, од болести од које болује једва 200 људи у читавом свијету.
Љубици је, како је Курир писао, болест дијагностификована када је имала 12 година. Ријеч је о ријеткој болести. Она је у јануару 2017. године изненада добила први епи напад, који су се затим данима понављали.
Након тромјесечног болничког лијечења, дијагностикована јој је ријетка и неизлијечива болест - епи по типу Лафоре. Најдужи животни вијек обољеле дјеце је десетак година у стању потпуне вегетације, без могућности говора, кретања, гутања.
Љуба, како су је звали, преминула је у 19. години, а с тугом и болом ту вијест су подијелили њени најближи који су се годинама борили с Љубицом и за своју Љубицу.
Њен отац написао је за њу потресну пјесму која говори о посебности те дјевојчице, али и немјерљивој родитељској љубави.
Ова пјесма је објављена на Фејсбуку, а ми вам је преносимо:
"Љубица
У Заклопачи,
Склопила очи.
Анђео у телу детета,
Љубица душа света.
Носила крст,
тежак и чврст.
Била на њему распета,
Душа чиста, невина, света.
И њен Бог,
Који се јуче родио,
Исто тако невин и свет,
Био је распет.
Не може свако,
То понети лако,
То само може срце,
Изабрано и јако.
Видела је Богомати,
Да она ко Њен син пати,
Данас на празник свога сабора,
Повела је до небеских двора.
Путуј нам анђеле
За нас помоли се.
Нека те прими Бог тројни,
Ми те нисмо били достојни.
Нека се чују анђелске трубице,
Вечна девојко дете Љубице!"
Љубичина болест је била тешка, узела је њено дјетињство и њену младост. Љубица је почела да заборавља слова и бројеве, говорила је полако, јер јој требало времена да се сјети ријечи. Та болест је прерана деменција и тијело пропада.
Својевремено је покушала да подигне сестру и напрсла јој је рука. Почеле су и кости да пропадају. Она је била одличан ђак, фолклораш, тренирала је пливање, ишла на такмичења, и све је тада стало, а сада је заувијек стао и њен живот. Љубичина болест тешко је пала цијелој породици.
Србија се између осталих и преко Фондације Буди хуман годинама борила за њен живот и осмијех.