Дјеца нису свјесна да повреде могу бити опасне, да могу остати без дијелова тијела. И, наравно, околина страда уколико су та пуњења велика.
Међу дјецом у Србији појавио се нови, до сада можда и најопаснији тренд са ТикТока! Вјеровали или не, малишани се такмиче ко ће петарду дуже држати у устима!
Петарде на црно купују малољетна дјеца, дјечаци углавном, а посљедице нестручног руковања пиротехником са собом носи и више него опасне, често доживотне, посљедице.
Управник Клинике за дечију хирургију Института за здравствену заштиту мајке и дјетета проф. др Александар Влаховић упозорава да не страдају само они који бацају петарде, него и они који су у окружењу.
“Током коришћења пиротехничких средстава дјеца петарде држе близу лица, те тако настану и повреде које често могу да буду доста тешке и да угрожавају чак и виталне функције код повријеђених. Ми смо у пракси имали стварно безброј неких случајева који су били и бизарни или необични. Имате дјечије игре, ко може дуже да држи петарду у устима, ко може неком да стави петарду у џеп. Дјеца нису свјесна да повреде могу бити опасне, да могу остати без дијелова тијела…
И, наравно, околина страда уколико су та пуњења велика, уколико су те петарде јаке. Бацање једних од стране неког на другаре или на некога ко је у околини, ту су оштећења слуха која су такође доста честа”, напомиње проф. др Влаховић, пише Мондо.