Доктори у АТВ јутру

Нове методе лијечења у Клиници за општу и абдоминалну хирургију у УКЦ-у Српске

  • Извор: АТВ
  • 24.10.2023. 07:33

Клиника за општу и абдоминалну хирургију у УКЦ-у Републике Српске уводи нове методе лијечења, односно операцију тумора јетре са минималним инвазивним приступом.

''У нашем стратешком развоју стављамо акценат на минималну инвазивну  хирургију јер је то данас тренд у свијету због многих бенефита које је показала, од краћег боравка у болници до бржег опоравка, ранијег боравка на посао а и мање кошта здравствени систем јер се све то брже заврши'', изјавио је за АТВ јутро доктор Зоран Алексић, начелник Клинике за општу и абдоминалну хирургију у УКЦ-у Републике Српске

Он је рекао да су на УКЦ-у један дио лапроскопских процедура усвојили и данашњим даном отварају врата за минималну инвазивну хирургију јетре, да пацијенти добију најсавременији модалитет лијечења .

''Сви они бенефити лапроскопије у другим кућама се исказују и у хирургији јетре, због тога смо радосни што је са нама један од најбољих хирурга који се бави том проблематиком у УКЦ Љубљана, који ће заједно са нама извести ту операцију и да отворимо врата нашим хирурзима за могућност увођења тих операција уз ментортсво и едукацију коју ће имати УКЦ Љубљана'', рекао је доктор Алексић.

Доктор Михајло Ђокић, хирур УКЦ Љубљана, објаснио је како функционише минимални инвазивна хирургија.

''Уз помоћ одређене опреме, односно портовима или улазним каналима улази се у трбух пацијента и приказује се уз помоћ камере и осталих инструмента које се приликом лапрокоспије користе, покушава да се на сигуран начин збрине промјена на јетри и аксније уз помоћ технике заправо долазо до ресекције јетре'', рекао је доктор Ђокић.

Те врсте операције на УКЦ-у Српске се раде отвореном хирургијом, али жеља тима је да се крене са минимално инвазивном хирургијом која доноси све предности минимално инвазивине и лапроскопске  хирургије уопште.

„Ради се о једној болести која је веома опасна, тумори јетре су врло опасни и односе животе болесника“, рекао је Алексић.

Ако говоримо о тим туморима, то су примарни тумори јетре који настају у ћелијама јетре.

„Статистика није на страни савременог друштва зато што савремени начин живота, односно, доступност алкохола, мање кретања, постхепатичне промјене у јетри доводе до цирозе јетре, ради се о томе да јетра једноставно погрешно ради“, каже доктор Ђoкић.

Пратите нас и путем Вибера