Доношење закона којим се регулише функционисање Фонда Душа дјеце је историјска одлука. У то је сигурна породица Вука Мајкића који се већ 14 година бори с ријетком болешћу. Имао је три операције, био прикован за кревет, а угрожено му је било и дисање.
Сада је боље, а овај закон је њихово зрно наде и доказ да дјеца нису заборављена, прича мајка Анђелка Ступар.
"Имала сам прилику да причам с менаџерима болнице у Турској у Истанбулу гдје смо били и рекли су ми да су они запањени да Република Српска, тако мала земља, има овакво рјешење, јер њима долазе дјеца и из Србије, Федерације, Хрватске и других земаља и сви чекају. Сви морају да чекају на средства, ми не чекамо, средства су увијек обезбијеђена."
Функционисање Фонда је законски ријешено и то је сигурност да неће зависити од донација или других начина финансирања. Омогућио је породицама да пруже љубав својој дјеци, умјесто бриге како ће да плате лијечење - поручио је предсједник Српске Милорад Додик.
"Многи који немају ове проблеме увијек измишљају неки свој проблем. Кад би негдје могли стати, па а погледати каква је ова борба, морали би да гледају на живот на неки други начин. Заједно смо, то је најважније. Не ја и ви и директорка него сви грађани Српске који одвајају и дају ту врсту сигурности. Њима треба да захвалимо, моје је било да препознам", каже Додик.
Има и оних који су лијечење започели 2018. године, а и даље дио породице Фонда, иако су прешли старосну границу од 18 година. Радосна, здрава и безбрижна дјеца жеља је свих нас - порука је директора Фонда солидарности Јасминке Вучковић.
"Ипак смо омогућили да родитељи, кад се сусрећу с тако тешким болестима могу само да размишљају о болести, а да смо ово остало, од путног трошка, смјештаја и лијечења обезбиједили као Република Српска за сву дјецу."
Фонд солидарности Душа дјеце основан је 2017. на иницијативу предсједника Републике Српске, с циљем да се прекине пракса прикупљања новца за лијечење дјеце у иностранству путем хуманитарних акција. Системски је ријешено једно од најважнијих питања у области здравствене заштите дјеце, а Српска је једина у региону која је на овај начин обезбиједила одрживо рјешење. Од оснивања Фонда 2017. до данас на дијагностику и лијечење у клинике широм свијета упућено је хиљаду дјеце.