Да би сви становници градишких села добили питку воду из градског „Водовода“, ово предузеће почело је изградњу примарног вода од изворишта у Жеравици до Романоваца, поткозарског села удаљеног 25 километара од града.
Прва два километра су изграђена. Радови теку планираном динамиком а комплетан вод биће завршен до краја наредне године, појаснили су у КП „Водовод“.
Водоводна цијев профила 450 милиметара биће прво спојена са торњем у Новој Тополи а потом резервоаром у Романовцима, капацитета 650 000 литара.
„То ће омогућити довољне количине питке воде за 12 насеља са 7 000 у Лијевчу, Карајзовце, Петрово Село, Вакуф, Трошеље, Кочићево, Вилусе, дио Миљевића… Ради се о 12 насеља са 7 000 становника,“ каже Сандро Зеничанин, директор КП „Водовод“ Градишка.
Након Романоваца, планирана је изградња још једног вода дугог такође 25 километар до села Шашкиновци, у циљу побољшања снабдијевања водом у Поткозарју, гдје садашњи капацитети нису довољни.
Деведесет одсто или 45 000 становника Градишке, путем 18 000 прикључака, користи питку воду из градског водовода. У посљедњих шест година, изграђено је више од 100 километара водоводне мреже на коју је прикључено 2 000 домаћинстава са 5 000 становника.
Услов за изградњу и проширење мреже је потпуна реконструкција, изворишта у Жеравици, свих хидромашинских елемената и грађевинских објеката, првенствено водоторња, бунара, замјена цјевовода, арматуре, успостава бајпаса и алтернативних система испоруке воде, пише портал Моја Градишка.
„Успостављањем аутоматизације, створени су услови да, уколико на водоторњу дође до хаварије, усљед различитих утицаја, то неће изазвати колапс у снабдијевању. У том случају, воду директно из експлоатационих бунара, помоћу нових технолошких рјешења, шаљемо у водоводне цијеви,“ појаснио је Зеничанин смисао улагања у модернизацију система водоснабдијевања.
Комуналци заједно са градском управом, новац за ове послове обезбиједили су међународним пројектима и градским буџетом.
„За радове на водоизворишту утрошена су 2,5 милиона КМ. Ова средства обезбијеђена су МЕГ пројектом швајцарске Владе, чији је имплементатор УНДП, грант средствима њемачког ГИЗ-а, и средствима буџета Града Градишка,“ изјавио је директор Зеничанин рекавши да је такође израђен хидраулички модел те план развоја, као битни фактори за ширење мреже.
Град Градишка и КП „Водовод“ дефинисали су стратегију развоја у овој области, наглашава градоначелник Зоран Аџић.
„Веома је битно, чак пресудно развијање и јачање мреже система водоснабдијевања, до сваке куће и насеља, јер је то услов за живот, останак у селу и развој,“ каже Аџић увјерен да је Градишка, међу малим бројем средина, узор планског и одговорног улагања и развоја система водоснабдијевања.
Капацитети Садашњи капацитет шест бунара у Жеравици је 480 литара питке воде у секунди. Прије изградње два бунара, то је износило 300 литара у секунди. Вода је са 25 метара дубине, из другог водоносног слоја а припада подземном току између Козаре и Врбаса.
Потрошња је од 130 до 260 литара, у екстремним ситуацијама као што је дуги сушни период. То, дугорочно обезбјеђује довољну количину воде за цијело градско подручје.