Ministar rada i boračko-invalidske zaštite

Milunović: Ni žrtve ni zločinci ne smiju biti zaboravljeni

  • Извор: СРНА
  • 25.03.2022. 11:44

U Sijekovcu kod Broda sutra će biti obilježeno 30 godina od stravičnog zločina nad srpskim narodom koji su počinile hrvatske snage, a za to još niko nije odgovarao po komandnoj odgovornosti, rekao je danas ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović i poručio da ni žrtve ni zločinci ne smiju biti zaboravljeni.

"Sud i Tužilaštvo BiH proteklih godina komandnu odgovornost za ratne zločine rezervisali su samo za srpske oficire i starješne", istakao je Milunović na konferenciji za novinre u Banjaluci.

Milunović je naglasio da Republika Srpska svake godine obilježava stradanje Srba u Sijekovcu kod Broda 1992. godine da srpske žrtve ne bi bile zaboravljene kao ni počinioci ovog stravičnog zločina.

"Hrvatske snage počinile su stravične ratne zločine nad srpskim civilima u Sijekovcu za koje još niko nije odgovarao po komandnoj odgovornosti", rekao je Milunović.

On je napomenuo da je za ovaj ratni zločin odgovarao samo Zemir Kovačević, koji je osuđen na 10 godina zatvora, dok Nijaz Čaušević, komandir interventnog voda u Sijekovcu, nikada nije odgovarao za zločine koje je počinila njegova jedinica.

On je naveo da je Čaušević do 2007. godine bio u aktivnoj službi u Hravtskoj vojsci kada je penzionisan.

Milunović je podsjetio da je je u Sijekovcu ubijeno devet srpskih civila, od kojih je najmlađa žrtva imala 17, a najstarija 72 godine.

Na pitanje Srne da li postoji mogućnost da ovaj ratni zločin konačno bude procesuiran s obzirom da postoji protokol o saradnji između Tužilaštva BiH i Hrvatske, Milunović je odgovorio da iz proteklih godina vidi koliko je osuđeno zločinaca, koji su zločine počinili nad srpskim civilima na prostoru Republike Srpske od 1992 do 1995. godine u visokoj Krajini, Kostajnici, Kozarskoj Dubici, Gradišci.

"Poznate su jedinice koje su učestvovale u svim tim napadima, masovni zločini, ali do sada niko nije procesuiran. To dovoljno govori kakav je oblik saradnje i koliko znači protokol o saradnji Tužilaštva BiH i Hrvatske", rekao je Milunović.

Obilježavanje 30 godina od stradanja u Sijekovcu organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Službenik za odnose sa javnošću Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Maja Radetić rekla je da program počinje u 10.30 časova služenjem parastosa ubijenim srpskim civilima u Crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije u Sijekovcu.

Radetićeva je navela da je u 10.45 časova predviđeno polaganje vijenaca i cvijeća, a za 10.50 časova planirano je obraćanje zvaničnika.

Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, su 26. marta 1992. godine u Sijekovcu ubili devet srpskih civila, a narednih dana još 37 Srba.

U Sijekovcu je tokom 1992. godine ubijeno 46 srpskih civila, navodi se u dokumentima Boračke organizacije Brod.

Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. godine, kada je general Slavko Lisica pažljivo osmišljenom vojnom akcijom oslobodio područje opštine Brod.

Тагови:
  • 11:55 Вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:10 Гола наука, документарни програм (Р)

    '' Гола наука, документарни програм (Р)

  • 13:00 Серија: Слатке муке (Р) (12+)

    Серија: Слатке муке (Р) (12+)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Ћирилица (Р)

    'Кроз узбудљив, динамичан и непредвидив разговор са различитом палетом гостију - од стручњака и реномираних теоретичара, политичара и функционера, умјетника до естрадних личности открива информације које не објављују ни најскандалознији таблоиди.

  • 16:00 Бизнис клуб (Р)

    ' Бизнис клуб (Р)