Предсједник Друштва педагога Републике Српске и професор педагогије Бране Микановић рекао је, поводом случаја вршњачког насиља у Бањалуци, да није питање да ли се повећава насиље или не у односу на раније године, али се, каже, повећавају облици насиља.
"Посебно се повећава број облика неформалног насиља зато што је данас у употреби мноштво друштвених мрежа што нуди могућности да се облик насиља не испољава директно од субјекта ка субјекту него непосредно путем медија и најчешће ти облици константно трају“, рекао је Микановић у нашем АТВ јутру.
Како је рекао, проблем је што смо ми као друштво навикнути да сваки дан добијемо информацију да се негдје догодило насиље.
У разговору са студентима, каже, најчешће чује да су најугроженији ученици основних школа.
"Сматрам да је разлог за то што они ипак нису довољно зрели у смислу да могу бити свјесни и савјесни то долази тек послије седамнаесте године“, рекао је он.
Насилничко понашање је модел који је могуће примијетити на свим мјестима.
"Ви не можете остати имуни на то, уколико се односи на вас ви ћете реаговати а ако није само ћете 'проћи поред насиља'“, додао је.
Како каже, један од проблема јесте и тај што се данас аутоматски родитељи укључују прије него што се укључи школа - педагог, психолог, стручна служба.
"Данас су родитељи другачијих погледа на оспособљавање свог дјетета изван породице, а то је врло важна ствар“, рекао је Микановић.
Комплетно гостовање погледајте у наставку: