Адвокат појаснио

Јесте ли изгубили дневницу ако нисте дошли на посао због снијега

  • Извор: Телеграф
  • 24.12.2024. 17:39

Поподневна вејавица која је јуче захватила готово цијелу Србију наставила се и током ноћи. Овог јутра, одлазак на посао представљао је велики изазов.

Знамо да је закон о раду правни пропис којим се уређује права, обавезе и одговорности по основу рада, како запосленог тако и послодавца.  Сам послодавац има право да Уговором о раду, колективним Уговором код послодавца као и Правилником о раду уреди права, обавезе и одговорности запосленог, када је то дозвољено законом и не може запосленим лицима да утврди мање права или неповољније услове рада од онога што је прописано Законом о раду.  Свакако, општим актом послодавац може да утврди већа права и повољније услове рада, осим ако наведеним законом није другачије одређено.

Шта се дешава ако смо неочекивано спријечени да дођемо да радно мјесто а нисмо у могућности да свој радни задатак обавимо од куће?

Из адвокатске канцеларије Радојевић су за Телеграф рекли да је веома битно да запослено лице одмах обавијести послодавца уколико не може да дође на посао и да образложи свој изостанак.

"Уколико је изостанак повезан са наносима снијега и непроходности путева, савјетовао бих и то да запослено лице направи фотографије и/или видео запис како би своје тврдње могао поткријепити доказима које би службеним мејлом прослиједио свом надређеном“, истиче адвокат Радојевић.

Додаје да је битно знати, да у случају да запослени не дође на посао услед временске непогоде, да послодавац не би имао обавезу да плати запосленом накнаду трошкова за одлазак и долазак са рада, накнаду за исхрану у току рада тзв. топли оброк, а могао би да запосленом ускрати и дневницу, имајући у виду да запослени тај дан није радио, односно није ступио на посао.

Ипак, како поручују из адвокатске канцеларије Радојевић, постоји могућност да послодавац запосленом исплати дневницу, као и да се постигне договор да запослени надокнади вријеме које није радио у неком наредном временском периоду. Ово зависи од тога да ли постоји добра воља послодавца за такав договор.

Поред тога, послодавац би могао да овај дан који је запослени пропустио усљед временске непогоде да упише као дан коришћења годишњег одмора.

- Уколико би се то више пута понављало, а запослени не би уредно обавјештавао послодавца о свом недоласку нити би поднио релевантне доказе о свом недоласку, послодавац би имао право да покрене поступак за давање отказа усљед непоштовања радне дисциплине прописане чланом 179 ставом трећим Закона о раду Републике Србије - закључује адвокат Радојевић.

На крају, битно је знати да је свака ситуација јединствена те да захтијева посебан приступ и анализу. Свакако, ако вас завије снијег и не можете да одете на посао не пропустите да се јавите надређеном и направите доста фотографија.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: