Предузетница Сњежана Копрунер и њена компанија ГС-ТМТ покрећу важан интерни пројекат изградње стамбених јединица за своје раднике у Травнику. Подсјећамо, она је инжињер машинства и магистар техничких наука, а дипломирала је у Загребу.
Радила је за југословенски Багат и неколико њемачких компанија, а онда јој се указала пословна прилика да 2004. купи један од погона некадашњег југословенског гиганта творнице машина Братства, који се налази у Травнику.
Од тада континуирано улаже у бх. привреду, али и културу, креира пословни амбијент у Травнику и у Прозор-Рами, гдје је недавно отворила нови производни погон.
"У цијелој анализи проблема са недостатком квалитетних радника и великим бројем одлазака у Њемачку, у разговору с њима дошли смо до закључака због чега одлазе вани. Један од разлога је био ријешити стамбено питање. Наша реакција је била да нашим запосленицима омогућимо да јефтино купе станове овдје. То значи да не купују по тржишној, него по производној цијени станове које бисмо ми финансирали и станове које би они могли откупити једним уговором на десет година, у зависности колики им стан треба и колико је то финансијско оптерећење", рекла је за "О Канал" Сњежана Копрунер, директора и већински власник компаније ГС-ТМТ Травник, преноси "Ослобођење".
Додаје да је то добар начин којим се младим људима нуди могућност да остану у БиХ, да не морају ићи у Њемачку или Аустрију како би ријешили стамбено питање.
План је да се комплетна пројектна документација и дозволе заврше до краја ове године, како би градња могла почети већ почетком наредне. Како је објашњено, посебна пажња је посвећена финансијском моделу, који ће радницима омогућити приступачне услове за куповину станова.
Уговором ће се дефинисати да, уколико радник остане запослен у ГС-ТМТ-у 10 или 15 година, задржава право на повољнију камату и нижу цијену квадрата.
"То може бити један позитиван примјер, да и други послодавци размишљају да на сличан начин, не само руководећем кадру, омогуће да могу купити станове, него да обичан радник који ради може овдје за себе и своју породицу реализовати стамбено питање. Требамо све направити да та дјеца имају што боље образовање. Ја сам често говорила, тога сам мишљења и данас, да наша дјеца имају изузетан потенцијал, само требају наћи начин да тај потенцијал на позитиван начин искористе и направе под хитно реформу образовања, што је на овај начин, уз образовање на нивоу кантона, готово немогуће", истиче Сњежана Копрунер.
Уз стамбено питање, оно што тишти многе у БиХ и због чега желе отићи из земље, сматра она, јесте то што не функционише правна држава и што је образовање на јако ниским гранама.
"Има фантастичних људи у образовању, али немамо једну критичну масу која би била довољна да укупно образовање дигнемо на виши ниво. Оно што је исто тако довело до тога да људи овдје немају сигурност јесте чињеница да им је и нада пољуљана", напомиње Копрунер.
Сматра да и медији требају више пажње посветити позитивним, лијепим стварима, да људи имају наду у боље сутра.
Градња ће у Травнику почети на прољеће 2026.