Поступак за остваривање права на старосну или инвалидску пензију у Српској покреће се на захтјев осигураника.
Поступак за остваривање права на породичну пензију покреће се на захтјев члана породице умрлог осигураника, односно члана породице умрлог корисника старосне или инвалидске пензије, саопштили су из Фонда ПИО Српске.
"Захтјев за остваривање права на пензију предаје се према мјесту посљедњег осигурања у најближу пословницу Фонда, поштом или посредством другог носиоца осигурања", објашњавају у овом фонду.
За покретање захтјева за остваривање права на старосну пензију, потребно је приложити: извод из матичне књиге рођених, доказ о престанку основа осигурања, доказ о пензијском стажу и доказ о оствареним платама, односно другим основицама осигурања.
"У зависности од врсте права која се тражи, зависи и списак потребне документације, који је понуђен на самом обрасцу захтјева. Остављена је могућност за проширење тог списка, када се према околностима у конкретном случају укаже потреба за тим", кажу у Фонду ПИО.
Подсјетимо, право на старосну пензију има осигураник када наврши 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.
"Осигураник који нема навршених 65 година живота, има право на старосну пензију када наврши 60 година живота и 40 година пензијског стажа. Осигураник жена која нема навршених 65 година живота има право на старосну пензију када наврши 58 година живота и 35 година стажа осигурања", саопштили су из Фонда ПИО.
У овом фонду објашњавају и у којим све условима престаје право на пензију.
"Право на пензију престаје смрћу корисника, када у току коришћења престану да постоје услови за остваривање права, када се накнадно утврди да нису постојали услови за остваривање права и на захтјев корисника", поручују из Фонда за пензијско и инвалидско осигурање Српске.
У случају смрти, право на исплату погребних трошкова за умрлог корисника, који се у народу зову посмртнина, има особа која је сносила погребне трошкове, односно трошкове сахране, преноси "Српска инфо".