Хеликоптерски сервис Републике Српске данас је, заједно са тимом љекара Универзитетског клиничког центра (УКЦ), успјешно извршио два компликована ваздушна медицинска транспорта, чиме су још једном потврдили кључну улогу у пружању хитне медицинске помоћи.
Оба транспорта су, уз брзу реакцију и ефикасно пребацивање пацијената, омогућила наставак њиховог лијечења у специјализованим здравственим установама.
Директор Хеликоптерског сервиса Бобан Кустурић изјавио је за Срну да је јутрос извршен транспорт онколошког пацијента, а у вечерњим часовима и други из Требиња у Бањалуку.
"Брзом реакцијом и добром организацијом хеликоптер је у најкраћем временском року, и поред сложених метеоролошких услова, успјешно извршио ваздушни медицински транспорт онколошког 63-годишњег пацијента који је пребачен у УКЦ у Бањалуку због наставка лијечења", истакао је Кустурић.
Већ током овог транспорта, додао је он, указала се потреба за још једним ваздушним медицинским транспортом из Требиња за Бањалуку.
"Одмах се приступило координацији свих потребних екипа како би се обезбиједило минимално вријеме реакције и омогућило што брже извршење транспорта 45-годишњег пацијента Д.Т. са дијагнозом политрауме, компликованог прелома бутне кости, те респираторном инсуфијенцијом", појаснио је Кустурић.
Овај ваздушни медицински транспорт реализован је у вечерњим часовима, чиме је по ко зна који пут потврђено да је тим за ваздушни медицински транспорт спреман да реагује 24 часа и 365 дана у години, када год то временске прилике дозвољавају.
Ова два транспорта указују на континуитет успјешно изведених ваздушних медицинских транспорта Хеликоптерског сервиса Републике Српске и љекара УКЦ. У протеклим мјесецима, Тим за ваздушни медицински транспорт остварио је бројне успјешно изведене транспорте, показујући посвећеност, професионалност и брзу реакцију.
Неријетка је ситуација да Тим за ваздушни медицински транспорт у току дана има више од једног транспорта. Међутим, захваљујући доброј организацији и координацији свих чланова овог тима, упркос скромном броју летјелица, успијевају да одговоре на сваки позив.
Са данашњим даном остварено је 67 транспорта у овој години, а бројка од преко 600 транспорта од оснивања Хеликоптерског сервиса, као и више од 500 од успостављања Службе ваздушног медицинског транспорта, говори довољно сама за себе.
Наставак ових активности представља не само технички успјех, већ и важан корак ка унапређењу здравствене заштите у Републици Српској. Хеликоптерски сервис остаје кључни партнер у очувању живота и здравља грађана, обезбеђујући брзу и ефикасну медицинску помоћ кад год је то потребно.