Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je na manifestaciji obilježavanja Dana sjećanja na ubijene i prognane Srbe u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja", da je "Oluja" bila akcija etničkog čišćenja Srba.
"Tražim uvijek u sebi snagu da razumijem ono što se desilo srpskom narodu koji je stradao, ne samo u "Oluji" već i kroz čitavu istoriju - rekao je Dodik.
Dodik je rekao da su ustaše i NDH, kroz svoj državni projekat, ubijala Srbe, formirala logor za djecu u kojoj su ubijana i prekrštana.
- Etničko čišćenje 1995. godine desilo se uz odobrenje Zapada i NATO - rekao je Dodik, dodajući da je "Oluja" zločinački poduhvat proveden s ciljem uništenja Srba i bez ikakve odgovornosti.
Srpsko stradanje u "Oluji" bilo je olujno, čitav eporodice su nestale, stradale su žene, djece i civili, apravde nema. Mi Srbi vjerujemo da je pravda moguća, ali nema pravde tamo gdje je zločinac dijeli
Dodik je zahvalio Vučiću na inicijativi za obilježavanje srpskog stradanja u "Oluju" i Srbiji za zaštitu i pruženo utočište svim prognanim Srbima.
- Danas mi gledamo u Srbiju. Srbi mogu da kažu da imaju dvije stvari - jaku i moćnu Srbiju i Republiku Srpsku koja oličava slobodu srpskog naroda. Mi smo, ne samo kroz "Oluju" naučili da imamo slobodu tamo gdje imamo državu - rekao je Dodik.
Dodik je naveo da je sloboda Srba uvijek zavisila i bila sigurna samo gdje su Srbi imali državu.
"Zato mi danas Republiku Srpsku živimo kao državu srpskog naroda", rekao je Dodik, navodeći da su danas Srbi svjesni ogromne političke, državne, nacionalne i narodne zablude koja se zvala Jugoslavija.
On je rekao da Republika Srpska nema pravo ni na jednu istorijsku, nacionalnu, državnu i narodnu zabludu.
"Zato smo okrenuti Republici Srpskoj, a ne nekim nametnutim identitetima koje žele da nam obezbijede, da prišiju etikete da smo Bosanci, da pričamo bosanski, da nam se tako zove jezik i pismo. Mi to nismo. Mi smo Srbi. Želimo mir i slobodu, želimo da živimo sa drugima. Ne želimo da uzmemo ništa od drugih, ali smo spremni da branimo ono što je Republika Srpska", istakao je Dodik.
Predsjednik Srpske je naglasio da srpski narod želi mir i slobodu, da voli Srbiju i Srpsku i ima volju da ih jača i brani, ali i dodao jednu stvar.
"Uz meni potrebni mali cinizam hoću da kažem da će oni sutra kad budu slavili "Oluju" stajati mirno pred himnom koju je napisao Srbin, čiji je grob nedaleko odavde u Novom Sadu", rekao je predsjednik Srpske.
Inače, autor hrvatske himne (muzike), je Srbin Josif Runjanin koji je rođen u Vinkovcima, u tadašnjoj Habsburškoj moharhiji, ali je porijeklom iz okoline Loznice, iz sela Runjani. Porodica se odatle najprije preselila u Bijeljinu, zatim u Slavoniju, a na kraju u Srem.
Pored melodije za “Lijepu našu” Runjanin je komponovao i melodiju za pjesmu “Rado ide Srbin u vojnike”
Sahranjen je na pravoslavnom groblju u Novom Sadu.