Српска православна црква данас 13. јула обиљежава Павловдан, празник који је посвећен Светом апостолу Павлу, али и саборни дан свих апостола.
Иако сваки од 12 Христових ученика има свој посебан дан у календару, Павловдан се слави као њихов заједнички празник - вријеме за молитву, захвалност и подсјећање на снагу вјере.
Свети Павле је рођен као Савле, у тада престижном образовном и културном центру Тарсу. Одрастао је као учен јеврејски фарисеј, школовао се у Јерусалиму, а био је вјешт и у занату - правио је војничке шаторе и ћилиме. Познат као прогонитељ хришћана, доживио је чудесно преобраћење - и од тада све до мученичке смрти проповиједао је Христа, написавши чак 14 посланица Новог Завета. Његова ријеч се и данас тумачи као стуб хришћанског учења.
Иако Павловдан није црвено слово, у многим крајевима поштује се готово једнако као Петровдан.
Не ради се у пољу, жене одмарају од кућних послова - не пере се веш, не чисти се, већ се дан проводи у молитви и духовном миру.
Занимљив је обичај који се и данас задржао: даривање јабука драгим особама, као симбол љубави, здравља и слатког живота. На трпези се припрема и чувена “петровача” - колач од јабука који спаја једноставност и симболику: да у дому влада благостање, слога и вјера.
У црквеној бесједи о Павловдану поручује се да је безбожника тешко увјерити силом, а безумног разувјерити ругањем.
"Ако ли ти с безбожним спориш његовим бијесним начином, тиме појачаваш бијес безбоштва… Ако ли злобног мислиш да убиједиш гњевом, тиме још више разгоријеваш огањ злобе. Кроз мир, кроткост и љубазност можемо најдаље догурати - то су особине које су апостоли носили и неговали. Кротко и благо дјело је као вода у пожар“, стоји у бесједи. Зато се и вјерује да Павловдан треба провести у љубави, разумијевању и тишини - у учењу из примјера апостола.
На данашњи дан: Поклоните јабуку, испеците “петровачу”, помолите се и проведите дан у слози - јер Павловдан нас учи да најјаче свјетло долази изнутра, из искрене вјере, мира и благе ријечи, пишу Новости.