Српска православна црква и њени вјерници 8. априла прослављају Сабор Светог архангела Гаврила. Овај празник слави се двапут годишње, први сабор се празнује сутрадан по Благовијестима Пресветој Богородици, 8 априла (26. марта по старом календару), а други 26. јула (13. јула по старом календару).
Овај арханђел Божји научио је Мојсија да пише књиге, испричао му све о постанку свијета, стварању првог човјека Адама, о потопу и раздјељењу народа, објаснио му положај небеских планета, научио га аритметици, геометрији и свакој другој мудрости.
Он је пророку Данилу протумачио виђења о царевима и царствима, која су касније настала, обавијестио га о времену ослобођења људи Божијих из вавилонског ропства и о времену првог доласка Христа у свијет, оваплоћеног од пречисте дјеве Марије.
Он се јавио праведној и светој Ани и рекао јој да ће затруднити и родити преблагословену кћер која ће се звати Марија.
Он се јавио и светом свештенику Захарији, стојећи са десне стране кадионог олтара и благовијестио му да ће његова жена Јелисавета родити светог Јована Претечу Господњег.
Овај првак Божији, послат од Бога у Назарет да јави пречистој дјеви Марији, обрученој за праведног Јосифа о њеном зачећу Сина Божјег осјењењен и дејством Светог Духа у њој. Он исти јавио се и Јосифу у сну, уверивши га у дјевственост свете Дјеве Марије. А кад се Господ родио у Витлејему, овај Анђео Господњи јавио се пастирима који су чували ноћну стражу код стада свог и рекао им: "Јављам вам велику радост, данас нам се родио Спаситељ!". Сматра се да је овај анђео јавио са неба Христу пред његово добровољно страдање, кријепећи га док се подвизавао у усрдној молитви. Овај анђео Господњи јавио се Мироносицама сједећи на камену гроба и објављујући им Христово Васкрсење из Гроба. Он, који је био Благовјесник зачећа и рођења Господњег, показује се благовјесником и Васкрсења Његова.
Сјећајући се ових јављања његових у Старом и Новом Завјету и знајући његово непрестано посредовање пред Богом за хришћански род, света црква му приређује саборно празновање, да би људи прибјегавали к заштити и помоћи овог заступника и добротвора рода људског и његовим молитвама добијали отпуштење грехова од Христа Господа Спаса нашег.
У народу је остало вјеровање да је ово најбољи дан за нови почетак. За овог свеца су иначе везани многобројни обичаји. Дјевојке не ваља да узимају ручне радове у руке, да шију и плету.
Вјерни вјерују да је Светом архангелу Гаврилу добро да се моле нероткиње, јер се вјерује да он доноси "благе" и лијепе вијести. Народ га сматра заштитником људи и стоке од временских непогода.
Тропар (глас 4):
Небесних војинстав архистратиже, молим тја присно ми недостојнији, да твојими молитвами оградиши нас кровом крилу невешчественија твојеја слави; сохрањујушче ни, припадајушчија приљежно и вопијушчија: от бјед избави ни, јако чиноначалник вишњих сил.