Пресвета Богородица Тројеручица

Данас је дан најзначајније иконе српског народа

  • 25.07.2025. 07:28

Вјерници Српске православне цркве данас славе икону Пресвете Богородице Тројеручице. У календар су уписани и Свети мученици Прокло и Иларије.

Икона Пресвете Богородице Тројеручице

Икона Тројеручица је, према предању, исцијелила руку Светог Јована Дамаскина када му је она одсјечена по заповијести дамаског калифа. Свети Јован Дамаскин се наиме како писмима тако и ријечима борио против иконобораца, али је међутим био оклеветан и неправедно кажњен. Исцијелила га је Пресвета Богородица, док се пред овом њеном иконом ожалошћен молио. Он је из благодарности за учињену милост придодао њеном лику трећу руку, по чему је она добила име Тројеручица. Икона Богородице Тројеручице је најпоштованија икона у Хиландару и најзначајнија икона српског народа. Припада реду оних икона које је иконописао апостол и јеванђелист Лука, први сликар хришћанства.

По свом чудесном исцјељењу, Свети Јован Дамаскин постао је монах у лаври Светог Саве Освећеног, а Света икона Тројеручица остала је непрестано уз њега.

Свети Јован је прије смрти оставио завјет монасима да икону дају царском сину који ће, према пророчанству Светог Саве Освећеног, једног дана доћи у његов манастир.

Sveti Stefan ljetnji – zašto se treba čuvati vjetra

Sveti Stefan ljetnji – zašto se treba čuvati vjetra

Тако је Тројеручица пет вијекова касније доспјела у руке царског сина, тада архиепископа Саве, заједно са иконом Млекопитатељнице и штапом-патерицом Светог Саве Освећеног.

Прослава празника Чудотворне иконе Пресвете Богородице Тројеручице одржава се на Хиландару на Светој гори, где се икона и налази.

Икона Пресвете Богородице Тројеручице дуго је била чувана у дому Немањића, преносећи се са кољена на кољено. Из двора цара Душана икона је прешла у Студеницу.

Sveti Ilija: Evo zašto postoji vjerovanje da se danas ne bi trebali krstiti

Sveti Ilija: Evo zašto postoji vjerovanje da se danas ne bi trebali krstiti

Када су Турци окупирали Србију, монаси из Студенице су икону везали за једног магарца и пустили га да иде по Божјој вољи. Магаре се, прошавши кроз читаву Србију и Македонију, на крају зауставило код Свете горе. Од тада она се налази у Хиландару, преноси Телеграф.

Тропар (глас 4):

Тројеручну икону твоју, Богомати, која изображава тајну Свете Тројице, прославила си многим чудима. Као што си одсјечену руку Јована Дамаскина исцијелила, тако исцијели душевне и тјелесне немоћи наше, и избави нас од свих биједа да ти кличемо: Радуј се, благодатна, помози нам тројеручном твојом иконом.

Свети мученици Прокло и Иларије

Ови мученици су били родом из Калипте у Азији. Прокл је био стриц Иларију. Пострадали су у вријеме Трајаново. ''Каквога си рода?'' упитао је судија Прокла. Прокл одговори: ''род је мој Христос, и надежда моја Бог мој''. Кад му је судија припријетио мукама, Прокл је рекао: ''кад се ви бојите да преступите заповијест цареву, да не би пали у кратковремене муке, колико се тек ми хришћани бојимо преступити заповијест Божју, да не би пали у вјечне муке!'' Када су Прокла мучили, Иларије је приступио судији и рекао: ''и ја сам хришћанин''. Послије многих мучења, обојица су била на смрт осуђена, и то: Прокла су распели на крст, а Иларију су одсјекли главу мачем. И оба су отишла у радост Господа својега.

Тропар (глас 4):

Мученици Твоји Господе, у страдању своме су примили непропадљиви вијенац, од Тебе Бога нашега, јер имајући помоћ Твоју мучитеље побиједише, а разорише и немоћну дрскост демона: Њиховим молитвама спаси душе наше.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: