СПЦ

Данас изговорите ову молитву да отјерате све невоље! Обиљежавамо свете мученике Јулијана и Василису

  • Извор: Курир
  • 21.01.2025. 07:07

Српска православна црква и вјерници данас славе празник посвећен Светим мученицима Јулијану и Василиси, светитељима који су живјели и за хришћанску вјеру страдали почетком 4. вијека. Свети мученици Јулијан и Василиса су још за живота били угледни и веома поштовани хришћани. Иако су се вјенчали, завјетовали су се да ће живот провести као брат и сестра, ширећи хришћанство и помажући сиротињи.

Зато је Јулијан је основао мушки манастир, а Василиса женски. Према причи, биле су то велике заједнице у којима се живјело по хришћанским вриједностима и мјерилима – у Јулијановом манастиру било је око 10.000 монаха, а у Василисином 1.000 монахиња. Међутим, онда су за хришћане настала тешка времена. Цар Диоклецијан је прогонио и мучио припаднике ове вјере, под‌једнако мушкарце, као и жене.

Василиса и Јулијан су знали да ће прије или касније доћи и до њих. Василиса је Бога молила једино да ниједна од њених монахиња не пострада и не поколеба се у својој вјери. Према предању, Бог је услишио ову молитву и у току наредних шест мјесеци, све монахиње су умрле. Ипак, оне су раширених руку и као дар прихватиле одлазак у смрт и избављење од опасности која их је чекала на Земљи. На крају, Василиса је уснила диван сан – видјела је све своје духовне сестре, “свијетле и радосне као анђели” како је позивају да дође к њима. Убрзо након тога, и она је преминула и придружила им се.

Надал одликован у Шпанији – подигла се велика прашина

Надал одликован у Шпанији – подигла се велика прашина

Свети Јулијан није стигао да оплаче своју вољену жену. Његов манастир је потпуно уништен, монаси су побијени или утамничени, а он сам је мучен страшним мукама. Одбијавши да се одрекне Христа и издржавајући све тегобе, Јулијан је успео да поколеба и на крају преобрати у хришћанство још много људи укључујући и неколико својих тамничара. Према предању, мучило га је чак 20 војника и требало им је чак седам дана да га убију

Јулијаново и Василисино искушавање коначно се завршило 313. године када је и Јулијан часно пострадао за Христа и његову вјеру. Свети мученике Јулијана и Василису славе и поштују припадници свих хришћанских заједница. Српска православна црква слави њихов дан 8. јануара по црквеном, а 21. јануара по грегоријанском календару.

Због тешког живота који су водили и страшних мука које је Јулијан истрпео зарад своје вере и посвећености Христу, ови мученици се данас сматрају заштитницима свих несрећних и неправедно оптужених људи који страдају због својих увјерења и ставова. Молитва каже да ће сва неправда која им је за живота начињена бити стоструко исправљена и добрим враћена докле год остану искрени и истрајни у вјери и правди.

Челси не жели Влаховића

Челси не жели Влаховића

Према вјеровању, ако изговорите молитву Светим мученицима Јулијану и Василиси можете да отјерате све невоље од себе и вољених:

“Браком везани, Христом везанији. Савез духовни — савез је трајнији. У књигу Живих Дух их уписа: „Братац Јулијан, сестра Василиса“. Све оставише, за Христом пођоше. И час кад куцну животе дадоше За љубав Божју, љубав трисунчану, Славу презреше. сву славу земљану; Љубављу к Богу себе прославише И пример диван наш оставише. Богатство цркви, и украс и дика: Крв чудотворна чудних мученика.”

(Курир)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 10:15 Ловачки савети

    ТВ серијал "Ловачки савети" се бави савјетима за ловце и оне који би то да постану.

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија: Истине и лажи (12+)

    ''Серија, која је доживљела велики регионални успјех, и даље је на самом врху гледаности, у вама ће сигурно измамити најискренија осећања, а препрекама, динамиком и напетим развојем судбина ликова, 'купиће вас' и постати ваша омиљена домаћа серија.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Серија: Мућке (12+) (Р)

    ' Серија 'Мућке' легендарна је британска комична серија у режији Џона Саливана, која је од 1981. до 1991. године доживјела седам сезона и неколико посебних издања.