Да се млади враћају и да има оних који се желе вратити у Дрвар доказ је и Данијела Павлић која се у фебруару из Њемачке вратила у родно мјесто.
Огњиште јој ништа не може замијенити, али услови су све лошији. Мајка је двоје дјеце, и једино је супруг запослен. Неопходан им је безбједан кров над главом, али од влаcти Федерације на подршку не могу да рачунају.
"Дрвар је општина која се сусреће са бројним проблемима, један од тих јесте недостатак стамбених јединца, недостатак посла и свега осталог. Један од горућих проблема јесу неповољни услови за живот. Федерација БиХ нема слуха што се тиче повратничких породица", прича Данијела.
Када је ријеч о обнови стамбених јединица ситуација је јако лоша, потврђује то и начелница Те општине Душица Рунић. Прича да су издвојена средства од стране Федералног министарства за избјеглицe и расељена лица у протеклих пет година била само за реконструкцију 4 стамбене јединице и 7 за помоћ у виду грађевинско г материјала. То је нажалост, само 2%.
Федерација слуха за Србе повратнике одавно нема.
"Постоји потреба за повратком и доста наших људи има статус расељених лица и ми сваку прилику користимо да укажемо свим нивоима власти да постоји потреба за реконструкцију стамбених јединица, иако у многим општинама и градовима је статус повратника укинут. Повратак код нас још увијек траје", рекла је начелник Дрвара Душица Рунић.
У Дрвару сада живи око 4000 становника, а некада их је било 20 000. Они који су опстали на својим огњиштима упркос тешким условима вјерују да ће за њих кад тад доћи боља времена. Једина подршка на коју мо г у увијек да рачунају је из Републикe Српскe и Србијe.