Мало је свјетских лидера који су се срели са Владимиром Путином 26 пута, као што је то урадио Милорад Додик. Поступак руског предсједника говори заправо о томе колико он цијени, прије свега Додика, али и колико води рачуна о Републици Српској. Јер да не заборавимо, Русија је гарант Дејтонског споразума, а борба Додикова за очување Дејтонског споразума га је учинила персонификацијом Републике Српске. И зато је таква хајка на њега. И зато Бошњачка страна чини све да га онемогући да ради свој посао, у ствари да Републику Српску потчини Федерацији, хоћу рећи, заправо Бошњачкој страни у Федерацији.
Поручила је ово за АТВ Љубинка Милинчић, уредница портала Спутњик Србија, коментаришући састанак предсједника Српске Милорада Додика са предсједником Руске Федерације Владимиром Путином.
Она је истакла да Додик не може да дозволи да се планови политичког Сарајева да потчине Српску остваре,
"Наравно да тако нешто Додик не може да дозволи, али има среће, а и памет. Иначе се не би досетио да на тај начин чува интегритет своје државе, што има јако добре односе, прије свега са Владимиром Путином, веома је важно и што има одличне односе са Србијом, али је исто тако важан и његов одлазак у Јерусалим, као што је важан и контакт са Мађарском. Дакле, он не контактира, комуницира и објашњава позицију Републике Српске у Западној Европи, која је послала неког, како би они рекли, грађанина Шмита, да обавља дужност за коју га нико није изабрао. Додик бира варијанту да објасни онима којима вриједи објашњавати, али који ће имати могућности да заправо свјетској заједници укажу на једину државу у Европи данас која има неког, некога ко се зове специјални представник, високи представник или не знам како. При томе, тај човјек није добио мандат Уједињених нација да то ради. И он доноси законе, и он суди, и он тужи, и он ради све оно што не би требало да ради", истакла је она и додала:
"Веома је важно што је Путин рекао Додику да ће водити рачуна да се у Уједињеним нацијама избори, да се прије свега грађанин Шмит врати у уставне оквире, а онда и да се укине та, на крају крајева, срамна позиција".
Како је објаснила, чињеница да једну државу 30 година нису научили да буде самостална, доказује да су на Западу неспособни.
"Заиста, ако једну државу 30 година или један ентитет 30 година нисте својим поступцима, својом владавином научили да буде самостална, то значи да сте неспособни. А ја сам сасвим сигурна да је Република Српска веома способна и њено руководство способно да обавља дужности које јој по закону припадају, јер и у овом тренутку се заправо бори за закон и бори се за оно што је гарант поштовања Републике Српске, а то је Дејтонски спорозум, који су разноразни Шмитови годинама упропаштавали, брисали одређене одредбе, дописивали и преписивали и довели до ситуације у којој се данас налазимо", каже Милинчићева.
"Међутим, Додик на тај начин, наравно, гура прсту око бошњачкој страни која је учинила све да га у томе спријечи, а кад сви поступци нису донијели резултат, кад су се освијестили и видјели да се налази у Русији, а само неколико дана прије тога у Израелу, они су покушавали и покушавају и даље да вјештачки и разноразним фалсификатима направе атмосферу која би могла заиста бити погубна, у сваком случају баш штетна у Републици Српској лажном причом да је Додик побјегао из земље", истиче уредница Спутњика.
Као примјер, навела је лажну вијест коју су пласирали федерални медији да је Спутњик објавио информацију како је Додик добио руско држављанство.
"Заправо, јуче је један минорни бошњачки сајт објавио вијест да је Руски портал Спутњик, зашто баш руски портал, па наравно, јер треба неко коме ће се вјеровати, а Спутњику се заиста вјерује, дакле, руски портал Спутњик је, како они кажу, објавио па муњевито скинуо вијест да је Додик добио држављанство Русије и да му је одобрен боравак. Онај ко, пажљиво чита одмах у наслову види глупост. Кад добијеш држављанство, не тражиш боравак. Нема ко да ти одобрава боравак ако си држављанин. Према томе, ту се већ види глупост, али се даље тек види. То муњевито скидање и стављање је њима омогућило да фалсификују јер тог текста нема на сајту, они узму број текста који се јасно види и додају ријечи које тамо не стоје, дакле умјесто текста ‘Додик допутовао у Москву’, они под истим бројем напишу ‘Додик тражио и добио држављанство’", објашњава она и закључује:
"Наравно, Спутњик је то демантовао, али да бисмо заиста доказали да тога нема, осим тога смо показали те бројеве, показали гдје заправо води тај линк, ми смо позвали и Додика који нам је потврдио да нити је тражио, нити је добио, нити намјерава да тражи било чије држављанство. Додик је предсједник Републике Српске у коју ће се он и вратити".