Жупанијски суд у Сплиту повриједио је закон када је одбијајући изручење замјеника директора СИПА-е Зорана Галића, одбио одредити му истражни затвор.
Пресудио је тако Врховни суд Републике Хрватске прихвативши тзв. захтјев за заштиту законитости који је на правоснажну одлуку сплитског суда поднио главни државни тужилац РХ Иван Турудић, пише Јутарњи лист.
Међутим, ова пресуда Врховног суда само је "декларативна" и не може ништа промијенити, односно више се не може промијенити одлука Жупанијског суда у Сплиту у погледу неодређивања истражног затвора.
"Како је наведена повреда закона почињена у корист окривљеног требало је исту само утврдити, не дирајући притом у правоснажну одлуку...", наводи се на крају образложења Врховног суда.
Како је појашњено у пресуди Врховног суда, Жупанијски суд у Сплиту у августу је одбио Галићево изручење тражено на темељу расписане међународне потјернице по налогу Суда БиХ због његовог хапшења и изручења у БиХ због вођења кривичног поступка због кривичног дјела злоупотреба положаја или овлаштења и примања поклона и других облика користи.
Уједно је одлучено да нема законских основа за одређивање истражног затвора у складу са Законом о међународно-правној помоћи у кривичним стварима због тога што је Зоран Галић "као хрватски држављанин с пријављеним пребивалиштем у Хрватској не може бити изручен страној држави због кривичног прогона јер због наведене околности постоји вјероватноћа да изручење неће бити одобрено".
Главни државни тужилац РХ је у захтјеву за заштиту законитости рекао је, према ставу Врховног суда оправдано, да је сплитски суд испустио из вида да се споменути Закон "примјењује код пружања међународне правне помоћи у кривичним стварима само ако међународним уговорим није другачије одређено".
А у конкретном случају на снази је Уговор између РХ и БиХ о изручењу, који предвиђа могућност изручења властитих (хрватских) држављана у сврху кривичног прогона за кривична дјела организовани криминал, корупција и прање новца. Управо за та дјела власти БиХ терете Зорана Галића, тако да не стоји закључак сплитских судија да његово изручење вјероватно неће бити одобрено.
Но, упркос пресуди Врховног суда РХ Галићев статус за сада неће бити промијењен, но ова одлука Врховног суда могла би значајно утицати на будуће случајеве попут Зорана Галића - бјегунца од бх. правосуђа.
Подсјећамо, Зоран Галић је од 9. јула ове године у бјекству у Хрватској. Тужилаштво БиХ је 8. августа за њим расписало међународну потјерницу јер се сумњичи за организовани криминал, злоупотребу положаја, примање дара и кријумчарење акцизне робе, у шта спадају дуван, алкохол и гориво.
Тужилаштво терети Галића да је злоупотријебио положај као директор Граничне полиције БиХ, а на тој дужности је био од 2014. до 2023. године.
Он је тек у октобру, закључком Савјета министара БиХ, разријешен дужности замјеника директора СИПА-е.