Prodanović: Sve institucije vlasti da se bore protiv diskriminacije

  • 20.03.2021. 10:57

Predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Lazar Prodanović apeluje da sve institucije vlasti u BiH koriste uspostavljeni jedinstveni pravni mehanizam za sprečavanje rasne, vjerske i polne diskriminacije.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv rasne diskriminacije, Prodanović ukazuje da se u vremenu kada se BiH, kao i cijeli svijet, suočava sa izazovima poput migracija, terorizma i pandemije virusa korona, rasna diskriminacija često javlja kao najlošiji mogući prateći problem, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

"Borba protiv pomenutih globalnih izazova ni ovdje, ni drugdje u svijetu, ne smije biti izgovor za diskriminaciju po bilo kom osnovu. Naprotiv, u ovom vremenu posebno je značajno da pokažemo međusobno poštovanje, razumijevanje i toleranciju, kako prema najosjetljivijim društvenim grupama, tako i prema svakom drugom i drugačijem čovjeku u BiH", naglašava Prodanović.

U saopštenju se navodi da BiH ima uređen pravni okvir i uspostavljene pravne mehanizme za borbu protiv rasne diskriminacije, društvenog zla koje i dalje predstavlja globalni problem sa kojim se suočavaju brojne demokratski uređene države.

Zabrana rasne, vjerske i polne diskriminacije direktno je propisana i Ustavom BiH, kao i odgovarajućim zakonima, posebno Zakonom o zabrani diskriminacije u BiH, usvojenim 2009. godine i izmijenjenim i dopunjenim 2016. godine. Ovim zakonom je uspostavljen jedinstveni pravni mehanizam za sprečavanje diskriminacije, koji sadrži sveobuhvatne antidiskriminacione norme i predstavlja opšti okvir za zaštitu ljudskih prava.

Ovog 21. marta navršiće se tačno 55 godina od kada su Ujedinjene nacije ovaj datum ustanovile kao Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije, kao znak sjećanja na ubistvo 69 demonstranata koji su u Јužnoj Africi protestovali protiv rasističkog zakonodavstva.

Prema Međunarodnoj konvenciji o uklanjanju rasne diskriminacije iz 1965. godine kojoj se pridružila i BiH, rasna diskriminacija predstavlja svako razlikovanje, isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva koji se zasnivaju na rasi, boji kože, nacionalnom ili etničkom porijeklu, a čiji je cilj da naruše ili kompromituju priznavanje, uživanje ili vršenje pod istim uslovima prava čovjeka i osnovnih sloboda na političkom, privrednom, društvenom i kulturnom planu ili svakom drugom području javnog života.

  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм