ОХР неуставно трансформише и деформише БиХ, а Кристијан Шмит је непромишљеним одлукама нанио посебну штету политичком развоју БиХ.
Наводи се то у 33. извјештају Владе Републике Српске Савјету Безбједности УН. Шмит је представљен као рјешење проблема, а заправо је он њихов креатор.
И онако узаврелу атмосферу разбуктао је прокламацијом која покушава да угуши двије владајуће странке из Српске.
"Класичним актом политичке репресије, Кристијан Шмит 24. априла 2025. године објављује одлуку са намјером да обустави све исплате буџетских средстава СНСД-у и Уједињеној Српској. Посезањем за присвојеним диктаторским овлашћењима Шмит отворено покушава да уништи двије политичке странке зато што одбијају да признају његово самопрокламовано право да управља БиХ као необуздани деспот", наводи се.
Његов најновији напад на демократију у БиХ само ће додатно учврстити став Српске да брани демократски уставни поредак. Уколико ЕУ жели самосталну, равноправну и демократску БиХ треба пустити народе да сами овдје одлучују и да се договарају, јер она није изашла из кризе ма колико се смјењивали страни протектори.
"Стварност је доказала да је то тачно, јер БиХ није изашла из кризе ма колико су мијењали међународних протектора легалних и нелегалних, јер нису промијенили правила која доводе до кризе, а то је интервенционизам. Што се тиче Кристијана Шмита и његовог захтјева за новцем, то је потпуно логично јер је он повећао кризу да би повећао средства", рекао је предсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић.
И коме то до сада није било јасно - требало би да отвори очи. Неко се енормно богати на рачун политичких нереда и тиме се не прави корак ка будућности, већ се враћа вијекове уназад.
"Кривичне санкције за неизвршавање његових налога је нешто чиме смо враћени у средњи вијек. Враћени смо у вријеме султана, управитеља, у вријеме када је то била окупирана зона", поручује Срђан Мазалица, шеф Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске.
А по свему судећи таква ће и остати. Јер се у другом ентитету не буне и навикли су све да раде по упутама. Република Српска ипак не, а глас њених представника чуће се још јасније 6. маја када је и заказана сједница СБ УН.