Неће ни Хелез ни Конаковић, а ни друга два члана Предсједништва смјењивати амбасадоре које предложи Република Српска.
Укратко то је коментар Жељке Цвијановић на жеље Зукана Хелеза за смјену амбасадора у Србији Александра Врањеша. Бошњаци су, каже, већ 30 година приватизовали спољну политику БиХ, на штету искључиво Срба а често и Хрвата.
"Хелез нема никакво право да тражи смјену било кога. Велика услуга БиХ и могућност да се изађе из овог ћорсокака и ове кризе која је уништава би била рецимо да се Хелез и Конаковић повуку и препусте то мјесто некима који могу да буду професионални и који нас неће сваки дан затрпавати и бомбардовати својим изјавама", поручује предсједавајућа и српски члан Предсједништва БиХ.
Хелезу је засметала Врањешова изјава да по Дејтону Народна скупштина Републике Српске може да поништи било коју одлуку Предсједништва, уколико српски члан уложи вето. А највише му смета што је Врањеш рекао да је он српски амбасадор, кога предсједник Српске предлаже српском члану Предсједништва. Врањеш за АТВ каже да, уколико и дође до расправе о његовој смјени, о томе на крају опет одлучује Република Српска.
"Поступак иде тако да ако се два члана Предсједништва одлуче за моју смјену, велика шанса је да ће предсједавајућа Предсједништва госпођа Жељка Цвијановић уложити вето и да ће тај вето отићи у НСРС, гдје ће Народна скупштина дати посљедњу ријеч да ли сам ја направио неку грешку", каже Врањеш.
Имали би представници Републике Српске у Сарајеву и те какве замјерке на избор појединих амбасадора из друга два народа, али то не раде. Чланови Предсједништва се у правилу не мијешају једни другима у именовања амбасадора, јер је такав политички договор.
"У овом случају амбасадор Врањеш нема никаквих притужби од стране српског члана Предсједништва, чак штавише, и сви они који су предложени раде јако добро свој посао. Било ко из реда бошњачког народа, у овом случају министар, то је питање дневне политике и нема никакво право на то", рекао је Лучиано Калужа, стручњак за међународне односе.
Занимљиво је да се Хелез и Конаковић не баве спорним потезима муслиманских амбасадора, којих је и те како било, каже дипломата Борислав Марић. Зато им поручује да се позабаве доношењем Закона о спољним пословима, умјесто оваквим порукама.
"Након доношења тог Закона о спољним пословима тачно ће се прецизно знати шта ко смије, а шта не смије радити. Ако уради оно што не смије, биће санкционисан у складу са законом", рекао је Борислав Марић, дипломата и савјетник предсједника Републике Српске.
Врањеш је у суштини само подсјетио на оно што пише у Дејтону. А чим неко помене слово Дејтона, е ту се пале лампице у Сарајеву. Све то зачињено елементарним непознавањем или намјерним игнорисањем функционисања институција на нивоу БиХ.