Komandant vojne misije Eufora BiH, austrijski general Aleksander Placer rekao je da u izjavama srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika koje bi mogle značiti otcijepljenje Republike Srpske, a koje je pominjao Šmit, u principu ne vidi "nikakvu klasičnu vojnu prijetnju".
Placer je u izjavi za bečki dnevnik Standard ocijenio da je "bezbjednosna situacija u BiH stabilna".
Komentarišući najavu da će se Republika Srpska povući iz državne vojske i stvoriti svoju posebnu, Placer kaže da "zajednička vojska nije utemeljena na Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Podsjetio je da su prema Dejtonskom sporazumu postojale tri vojske u zavisnosti od etničkih grupa, a da je zatim stvorena zajednička vojska na osnovu, kako kaže, nacionalne volje.
Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica teško može da spriječi vraćanje na više vojski, ako se to bude odvijalo kroz normalan zakonodavni proces.
Istakao je da, u slučaju da se vojska raspadne i iz nje nastanu dvije vojske, tome bi, kaže, trebalo da prethodi osnovni politički i vojni konsenzus. Ukoliko, kako kaže, ne bude političkog konsenzusa za takvo nešto, onda bi "procjena bezbjednosne situacije morala da bude sasvim drugačija".
"Moramo to pažljivo posmatrati", rekao je Placer i dodao da je primijetio određenu napetost među stanovništvom. On to tumači tako što kaže da mediji i političari drže stanovništvo u stalnom stanju krize.
Povodom aktuelne rasprave o produženju misije EUFOR Altea u Savjetu bezbjednosti, Placer ističe da su mandat Eufora i njegovi zadaci “potpuno odvojeni od civilnih zadataka visokog predstavnika”.
"S vojne tačke gledišta, ne bi bilo nikakve razlike da se iz teksta mandata EUFOR-a izbrišu reference na OHR kako bismo produžili našu misiju. Da li bi to naštetilo Dejtonskom sporazumu, to je drugo pitanje", rekao je i istakao da to ne može da procijeni.