Најмање 1,2 милиона евра које су власти Кувајта донирале Амбасади БиХ у тој земљи мистериозно је нестало.
Донирани новац је, према документацији у посједу портала Истрага.ба, нестајао у периоду од јула 2017. до краја 2023. године.
У питању су средства која је Кувајт донирао Амбасади БиХ још од 1994. године. Све до 2017. новац је стизао преко банковног рачуна, али је тада, одлуком тадашњег амбасадора Мехмеда Халиловића (данас савјетник министра Раме Исака), донација почела да се прима у готовини. Од тада се губи сваки траг новцу.
О свему овоме постоје записници у Министарству спољних послова БиХ и у Предсједништву БиХ. Тужилаштво БиХ је отворило истрагу. А ево шта је досад открио овај портал.
"Од септембра 2023. амбасадор БиХ у Кувајту је Нусрет Чанчар. Према његовом извјештају од 21. марта 2024, Амбасада БиХ у Кувајту затечена је у катастрофалном стању. Телефони су били искључени због неплаћених рачуна, а укупан дуг износио је око 4.677 евра. Амбасадор Чанчар је обавијестио Министарство спољних послова БиХ о ситуацији, али му је речено да “Министарство неће плаћати те рачуне јер су застарјели и не постоји потпуна документација”.
“Речено ми је да преко Министарства спољних послова Кувајта уложим жалбу, што сам и учинио. Тек 26. децембра 2023. године, уз неколико писмених интервенција, добио сам састанак код помоћника министра за конзуларна питања”, навео је у свом извјештају амбасадор Чанчар.
А онда – шок.
“Службеник МВП Кувајта ми је рекао “да се чуди што нисмо платили те рачуне кад смо то могли учинити више пута из средстава које МВП Кувајта донира Амбасади ради помоћи њеном раду”. Било ми је непријатно”, написао је амбасадор Чанчар.
Након састанка, Амбасада БиХ званично тражи преглед свих донација из посљедњих десет година. Умјесто одговора, амбасадор добија позив из Министарства спољних послова Кувајта. Састанак је заказан за 5. фебруар.
“У благајни Министарства спољних послова Кувајта ме дочекује нижерангирани службеник по имену Фуад Ал Шамари, са још једним колегом који се није представио. Послије куртоазне добродошлице обавјештавају ме да су припремили двије посљедње транше помоћи за Амбасаду БиХ у износу од 30 хиљада кувајтских динара, што је по тадашњем курсу износило око 90 хиљада евра. Видно изненађен, питам поводом чега, а они ми кажу да је то редовна дотација Министарства – 5.000 кувајтских динара мјесечно за октобар, новембар, децембар 2023. и јануар, фебруар, март 2024”, навео је амбасадор Чанчар.
Након идентификације, тражили су да потпише потврду о пријему. Очекивао је чек.
“Али један од њих доноси кесу с логом МВП Кувајта и ставља у њу два пакета готовине... Показују ми новчанице банкарски упаковане у апоенима од по 10 кувајтских динара и кажу – то је то”, препричао је амбасадор.
Са тим новцем Чанчар се враћа у амбасаду и полаже донираних 90 хиљада евра на њен рачун. Постоји и доказ о томе.
Убрзо потом долази до још једне чудне ситуације – први секретар амбасаде БиХ у Кувајту, Бојан Јожанц, изненада даје отказ и напушта амбасаду, односно Министарство спољних послова БиХ. Амбасадор Чанчар тада почиње да претражује архиву. Већина документације је уништена или оштећена, али проналази један кључни документ.
“Амбасада БиХ упућује срдачне поздраве Министарству спољних послова Државе Кувајт и има част да вас обавијести да је први секретар Амбасаде БиХ, Бојан Јожанц, овлаштен да прима новчана средства намијењена Амбасади БиХ од стране МВП Државе Кувајт”, наведено је у допису који је 11. јула 2017. године Министарству спољних послова Кувајта послао тадашњи амбасадор Мехмед Халиловић.
Од јула 2017. до краја 2023. године, Амбасада БиХ у Кувајту је мјесечно примала 15 хиљада евра у кешу. У Амбасади не постоји ниједан траг да је тај новац икада положен на рачун или искоришћен за потребе амбасаде. У том периоду амбасадори БиХ у Кувајту били су Мехмед Халиловић и Сањин Халимовић.
Прије њих, амбасадор БиХ у Кувајту био је Сенахид Бристрић. Он је у разговору за Истрагу потврдио да је Кувајт од успостављања амбасаде 1994. године донирао средства БиХ.
“Тај новац је увијек био полаган или уплаћиван на рачун амбасаде и коришћен за службене потребе. Сјећам се да ме је, кад је постао амбасадор, звао Мехмед Халиловић и питао шта сам ја радио са тим новцем. Објаснио сам му да се користио за рад амбасаде, а он ми је рекао да су му Кувајћани рекли како тај новац припада амбасадору. Не знам с ким је разговарао, али знам да је тај новац увијек припадао амбасади”, рекао је Бристрић.
С друге стране, Халиловић тврди да о новцу није причао са Бристрићем. На питање ко му је дао одобрење да потпише акт којим се тражи да донације буду примане у кешу, каже да се – “не сјећа”.
“Гдје су паре?”, питамо бившег амбасадора Халиловића.
“Не знам. Нисам ја узимао. Био сам ту кратко, неких 7-8 мјесеци. Не сјећам се шта се дешавало”, одговорио је Халиловић.
Касније је послао поруку у којој пише: “Поштовани, не сјећам се да сам било шта потписао”.
Актуелни амбасадор Нусрет Чанчар о свему је обавијестио и истражне органе. СИПА је 6. децембра прошле године доставила Амбасади БиХ у Кувајту обавјештење да амбасадор, приликом доласка у БиХ, да изјаву у вези с “дугогодишњим отуђивањем новца из Амбасаде у Кувајту”.
Истовремено, Министарство спољних послова БиХ формирало је трочлану комисију која је отишла у Кувајт да испита све наводе. У записнику комисије (Ђорђе Латиновић, Миле Саџак и Амир Чорбо) стоји да је амбасадор Чанчар навео да је Амбасада БиХ 11. јула 2017. године послала допис Министарству, којим се одобрава преузимање донација. У том тренутку амбасадор је био Мехмед Халиловић.