Тако историчари гледају на празновање 25. новембра

''Дан државности без државности и дан државе без државе''

  • Извор: АТВ
  • 24.11.2024. 19:04

Дан државности без државности и дан државе без државе, тако историчари гледају на празновање 25. новембра као тзв. дана државности у другом ентитету.

Показује то и све апсурде БиХ. Они који су разбијали Југославију, покушавају да промовишу ЗАВНОБИХ истргнут из контекста Југославије и присвајају антифашистичке вриједности, прије свега српског народа. То су они који су те вриједности сложно рушили.

„У документима ЗАВНОБИХ-а видимо ко је био носилац антифашистичке борбе на подручју данашње БиХ. Ту се чак каже о потреби што већег учешћа Хрвата и Муслимана, односно пропагирања потребе учешћа у Народноослободилачкој борби, јер они тада нису били довољно заступљени у Народноослободилачком покрету. То нам говори да настављачи оних традиција који су били у окупаторским квислиншким формацијама и формацијама НДХ, односно, елите које се представљају као њихови настављачи традиција, покушавају Србима објаснити антифашизам кроз један празник издвојен из историјског контекста", каже Предраг Лозо, историчар Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих.

Док су, како Денис Бећировић каже, сљедбеници слободарских вриједности, од те државе коју „много воле“ су направили колонију са странцима који доносе законе. Да бошњачка политика више од три деценије упорно фалсификује и прошлост и садашњост, порука је предсједника Српске.

"Нас који смо били истински антифашисти и крваво платили ослобађање од нациста и усташа сврстали су међу џелате. Зато 25. новембар по мјери бошњачке политике не може бити чак ни празник, јер је прича коју 30 година његују у Сарајеву фалсификат. Да то не може бити „дан државности“ јасно је свакоме, јер БиХ у којој данас живимо црпи своју државност из Дејтонског мировног споразума, који Бошњаци презиру", каже Милорад Додик, предсједник Републике Српске.

Безобразлук је то да 25. новембар као такозвани "дан државности БиХ" славе они који су срушили велико заједништво у Југославији, порука је првог човјека Парламента Српске.

“25. новембар је датум који је обиљежен тако да је 76-77 одсто Срба било у партизанским јединицама и учествовали у креацији дана ЗАВНОБиХ-а. Тако да сада испада да оних 25 одсто других треба да његују те традиције, а да нас који смо потомци оних 76 одсто треба да будемо понижени. То је безобразлук и срамота", каже Ненад Стевандић.

Бих нема „дан државности“. Бошњаци обиљежавањем 25. новембра по сваку цијену желе да изврше ревизију историје. Данашња БиХ је далеко од антифашистичке ноте која је карактерисала ЗАВНОБИХ, категоричан је Милимир Мучибабић.

"Тај дан то није из простог разлога што данашња БиХ не баштини тај континуитет. Исто као што није баштинила континуитет од Кулина бана па наовамо, она не баштини континуитет ни од ЗАВНОБиХ-а, јер је сад БиХ федерална јединица, свиђало се то некоме или не, која је подијељена на два ентитета и настала је у Дејтону", каже Милимир Мучибабић, сенатор Републике Српске и предсједник Управног одбора "Просвјете" у Београду.

Да Бошњаци желе заједништво, ваљда би им Дејтонски споразум био добар. У БиХ никада није постигнут договор о обиљежавању 25. новембра што је била обавеза из Дејтонског мировног споразума.

Пратите нас и путем Вибера

  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм