Српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић поручила је данас члановима Сјеверноатлантског савјета у Бриселу да је актуелна криза прилика да се БиХ врати својим народима и институцијама које треба да валидно, вјеродостојно и у духу демократије извршавају своје обавезе.
Цвијановићева је нагласила да је управо на тим институцијама да одређују или регулишу одређене области, а не на неком неизабраном странцу као што је то до сада био случај.
"Ово није никаква борба за једног човјека, као што то неки настоје да прикажу, ово је борба за институције. Многи кажу да је то борба за Милорада Додика. Ово је борба за предсједника Републике Српске као најважнију институције у систему Српске, али исто тако и борба за све друге инстутиције", рекла је Цвијановићева.
Цвијановићева је навела да је током састанка у Бриселу нагласила да је БиХ експеримент и да се држи у статусу колоније 30 година.
"БиХ је примала неописан ниво страних интервенција, али те стране интервенције нису помогле да се у земљи обезбиједи веће јединство. Напротив, довеле су земљу до колапса", нагласила је Цвијановићева.
Такве интервенције, указала је, само су проузроковале да данас БиХ нема ни унутрашњу ни спољну политику, да не постоји никаква кохезија и да је неразумијевање или неповјерење које станује између конститутивних народа, па и два ентитета, данас дошло до тог нивоа да заправо угрожава постојање саме БиХ.
Цвијановићева је рекла да је на састанку упитала шта значи то када кажу да поштују високог представника.
"Поштујете лажну демократију, лажну независност, лажни суверенитет. Поштујете хаос у држави који такав један странац подржава или прави, а правили су их већ 30 година разни високи представници, па и овај којем недостаје легитимитет да се тако назива", рекла је Цвијановићева за РТРС.
Она је истакла да је на састанку указала да је у БиХ политичка и уставна криза, те да она нема никакву безбједносну импликацију.
"Рекла сам да дефинитивно нема потенцијала за било какав конфликт у оквиру БиХ. Указала сам и на злоупотребу или настојање да се злоупотријеби оно што се зове капацитет Оружаних снага БиХ као заједничких трокомпонентних оружаних снага, гдје су заступљени и Срби и Хрвати и Бошњаци", рекла је Цвијановићева.
Цвијановићева је нагласила да пријетње долазе од оних који упорно шаљу такве поруке, али да пријетња те врсте "не станује у Републици Српској".
"На то сам указала. И наравно да су наше институције те које бране и дејтонску улогу и дејтонски устав, и да су све активности које се проводе на нивоу Републике Српске у функцији одбране оног што су стварни дејтонски принципи, а не измишљени до којих се дошло кроз одређене модификације", навела је Цвијановићева.
Цвијановићева је током састанка истакла да појединци говоре да бране Дејтонски споразум, али да то у ствари не чине.
"Они бране те модификације или измјене које су направљене на неуставан и незаконит начин током ових 30 година. Вршене су такве интервенције од стране неизабраних странаца у БиХ. Такође сам рекла да ако формула не функционише онда треба промијенити формулу", закључила је Цвијановићева.