БиХ се обрукала у дипломатији. Бошњачка политичка елита заслужна је за то. Мутни лобистички послови Елмедина Конаковића који иде мимо знања и воље институција БиХ само су наставак лоше праксе и потпуног колапса дипломатског протокола-чуло се у АТВ-овој емисији Прича се.
"Ако ви отворено подржавате једног другог политичког кандидата и он не остави успјех јако тешко је прићи на други начин тако да вјерујем да ће ту разум или политичка логика превладати, више мислим да се ослањају на новац покушај то да купе, да купе вријеме јер сами су закували чорбу коју не знам како ће моћи да поједу ово што су урадили", рекао је Милан Зечевић из Одбора за европске интеграције и регионалну сарадњу Народне Скупштине Републике Српске.
Каква је БиХ држава и колико је озбиљна најбољи примјер је форум у Анталији гдје је отишао и прича ко шта стигне без било каквих консултација са предсједавајућом предсједништва. Дипломатија је појашњавају бивше дипломате први праг сваке државе.
"Сложни су сви да је дипломатија први праг сваке државе. Ево видите ово што се мало прије поменули какав смо ми тај праг направили од ове државе. Кад неко то види. На шта то личи у иностранству? То ни на шта не личи", рекао је Борислав Марић, бивши дипломата.
Зато је ово што видимо на потпуно је једном неозбиљном нивоу. Мало гдје се БиХ није обрукала јер није било договора око важним дипломатског питања.
"Шта се ту може рећи само ако погледате како та дипломатија у БиХ функционише у претходну деценију да чак не идемо даље гдје нема никаквог договора и консензуса око битних дипломатских питања. Па колико се БИХ само пута као држава брукала и унутра УН гдје се гласало овако или онако без договора, сагласности Предсједништва и тако", рекао је Невен Ђенадија из Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске.
Да Конаковић дјелује ван институција доказује и то што ћ паре за лобирање скупљати бошњачка дијаспора. Јасно је да Елмедин Конаковић узурпира свој положај, каже Филип Матић.
"Са друге стране оно што се појављује као јако неозбиљно са наше стране јесте та пракса која се назива контроверзном иначе јесте да приватни новац финансира лобирање за државе. То је један јако проблематична ствар с обзиром да се поставља питање да ли ти појединци који су финансијски моћни заиста заступају интересе већине грађана земље", рекао је Филип Матић, политиколог.
Република Српска паметно позиционира своје спољно дипломатске ресурсе и презентује их на најбољи начин-закључују саговорници. Званичници Српске су пронашли начине који ће сигурно бити ефикаснији од оваквих покушаја политичког Сарајева које никако да научи да је дипломатија у надлежности Предсједништва БиХ и да је не могу приватизовати.