Муслимани имају кризу идентитета. Славе нешто чији су рушиоци били. За тзв. Дан државности БиХ узели су 25. новембар - бивши дан ЗАВНОБИХ-а. Иако су на идејама неофашизма и неонацизма срушили тадашњу Југославију данас славе тековине исте те државе. Иако је њихов допринос у борби против фашизма и нацизма у Другом свјетском рату био мизеран, они данас причају приче о храбрости. О томе колико су храбри довољно говори и то да су данас у највећи град Српске послали групицу жена да машу ратном заставом БиХ.
Ни провокације им нису превише помогле да сакрију како фалсификују историју, порука је из Српске. Бањалучани су јасни - Република Српска има славну историју којом може да се похвали, па не мора да слави измишљене празнике.
"Не славимо зато што није празник. Нема га у Уставу, нема договора на нивоу државе и онда не слави се то“, каже један наш саговорник.
"Па није то наш празник. То је празник оних што су везали заставе Федерације, а они да су хтјели да остане Југославија не би везали заставе и не би изазивали рат братоубилачки. Тај празник је био 25. новембра док је била Југославија, а сад требамо славити Дејтон дан када је престао рат, а не 1. март и 25. када је био рат и све што нам се догодило“, додаје други.
"Од рата па на овамо је 9. јануар. То је стварно глупост, не знам ја што Ви питате то овдје У Републици Српској, требали сте отићи у Федерацију. Ја мислим да овдје не треба да се слави и да никакве везе нема 25. новембар са нашом Републиком Српском“, додаје трећи.
С друге стране, једногласно поручују наши саговорници, 9. јануар славе.
Парадоксално је да празнују нешто што је настало када је стварана Југославија, а они су је деведесетих година, заједно са Хрватима разорили, поручују они који су Републику Српску стварали. Али не чуди што славе било који датум јер своју историју немају.
"Ми смо ушли у грађански рат с циљем да останемо да живимо у оној држави у којој смо живјели, то јест да останемо да живимо са Србијом, они су ушли у рат да створе унитарну БиХ, државу у којој ће они бити доминантни у којој за нас не би било мјеста. Дејтон је мир што је било најпотребније и чему сви треба да се захвалимо и да будемо срећни што је то тако било“, каже предсједник БОРС-а Радан Остојић.
"То је народ који нема своју историју и онда узимају, као што су нам покушали узети Твртка, нашег краља, тако узимају и 25. новембар који нема никакве везе са БиХ, то је из Другог свјетског рата у коме су они јако мало и учествовали, значи Срби су и тад пуно више учествовали“, рекао је предсједник Предсједништва БОРС-а Милован Гатић.
Када већ славе, требало би да знају да БиХ нема дан државности јер на нивоу БиХ нема Закона о празницима, па су у ентитетима на снази закони о празницима Републике Српске и ФБиХ. Република Српска слави 9. јануар као Дан Републике и 21. новембар као Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ.