Археологија

Велико откриће у Бањалуци: Пронађен вриједан новац

  • Извор: Глас Српске
  • 06.11.2024. 17:04

Полазници Школе археологије - Кастел 2024, која је протекле седмице окупила студенте из разних крајева Српске, загребали су у богату прошлост ове тврђаве и пронашли предмете из античког времена.

Они су са менторима на тврђави вршили археолошка ископавања и истраживања, а све добијене резултате користиће у научне и стручне сврхе.

Виши стручни сарадник за археологију Борис Радић истакао је да је ријеч о вишегодишњем пројекту који је истовремено и ревизионо ископавање.

За здравље мозга важно је у које доба дана вјежбате

За здравље мозга важно је у које доба дана вјежбате

"Радили смо са студентима Филозофског факултета у Бањалуци и Источног Сарајева те са студентима археологије и историје. Руководилац ископавања је био професор Славиша Перић уз мој стручни надзор у име Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа", појаснио је Радић.

Према његовим ријечима, пронашли су гробље за које се није ни знало да постоји на Кастелу, које је, како наводи, по свему судећи из античког доба.

"Нисмо још сигурни, док не буду завршене анализе које ћемо урадити када нам одобре средства како бисмо платили лабораторије", казао је Радић.

Како наводи, пронашли су и касно антички новац који је из четвртог вијека.

Ево зашто не треба мијењати само један пар гума

Ево зашто не треба мијењати само један пар гума

"Полазника је било 20 и ове године имали смо сјајну екипу студената који су били вриједни и заинтересовани па сам и ја веома задовољан њиховим радом", казао је Радић.

Истраживања, како каже, обављају на Кастелу зато што тамо постоје остаци од праисторије до новог вијека.

"Тврђава је у центру града и приступачна је, а циљ нам је да све што пронађемо лако презентујемо људима", рекао је Радић.

Додаје да је организована и школа мале археологије за основце од првог до петог разреда, са циљем упознавања са радом археолога на терену као и тиме колико је важно да бринемо о културном насљеђу.

"За њих је направљен лажни локалитет гдје су били предмети у земљи, како би лакше схватили процес ископавања и потраге", појаснио је Радић.

Поред практичног рада на терену, како су саопштили организатори, у поподневним часовима у Музеју Републике Српске организована су предавања стручњака из различитих области археологије и музеологије.

Баснословна цифра - Откривено колико Миона и Ша зарађују у Задрузи

Баснословна цифра - Откривено колико Миона и Ша зарађују у Задрузи

"Музеј Републике Српске спровео је овај пројекат у сарадњи са Друштвом археолога Републике Српске, Филозофским факултетом Универзитета у Бањалуци и Филозофским факултетом Универзитета Источно Сарајево, а уз сагласност Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске", навели су из Музеја и додали да су пројекат суфинансирали Министарство просвјете и културе Републике Српске и град Бањалука, пише "Глас Српске".

Пратите нас и путем Вибера