Odbornici u banjalučkim skupštinskim klupama usvojili su prijedlog rebalansa budžeta grada u iznosu od 155 miliona KM. Budžet Grada za 2020. godinu je preživio velike promjene zbog krize izazvane virusom korona, poručuje prvi čovjek najvećeg grada Republike Srpske.
Kako kaže Igor Radojičić, na jednoj strani je bio niz ušteda koje su se morale ostvariti, a s druge dva konceptualna stava. Što se toga tiče, ono što je najvažnije, nijedna kapitalna investicija nije obustavljena, a nije se išlo ni na smanjenje plata.
“To su dva konceptualna pitanja. Sve ostale stavke su doživjele ogromne promjene. Uspjeli smo realizovati emisiju obveznica od 12 miliona maraka koja je zatvorila finansijski ovu godinu kada je riječ o svim kapitalnim investicijama. Dobili smo od Vlade nekih 4 miliona KM transfera. Pošto je građevinska sezona na vrhuncu i privodi se polako kraju i ja mislim da ćemo sve do novembra mjeseca kapitalne radove, osim mosta u Toplicama koji ima rok u decembru mjesecu, za sve ostalo, kada je riječ o vrtićima, saobraćajnicama, mostovima i drugim kapitalnim projektima u rokovima uspjeti da završimo", kaže Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke.
Nacrt rebalansa budžeta koji je usvojen u junu, bio je restriktivniji kada su u pitanju prihodi, tvrdi predsjednik gradskog Parlamenta. Zoran Talić kaže, sada je situacija dosta povoljnija. Među tačkama o kojima su raspravljali banjalučki odbornici, našle su se i one u vezi sa subvencijama za građane, za koje je iz budžeta grada izdvojeno oko dva miliona KM.
“Subvencije koje se tiču za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata individualnih stambenih jedinica, za određene socijalne kategorije, gdje se kreću te subvencije od 80 do 100%, takođe subvencije koje se tiču đačkih karata i subvencije za socijalne kategorije koje se tiču isporuke vode i odvoda fekalnih voda, kada je u pitanju negdje oko tri kubika po članu porodice. Dakle, teške socijalne i ekonomske situacije, epidemiološke situacije, Grad Banjaluka je napravio još jedan korak u pogledu sibvencija koje daje građanima”, kaže Zoran Talić, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.
To nije bilo dovoljno odbornicima u redovima opozicije. Ovakav rebalans nisu podržali, odlučili su da ne glasaju. Kako kažu, novac se koristi samo za “šminkanje grada”, za nepotrebne stvari. S tim se svakako ne slaže pozicija. Tamo kažu, valjalo je u ovako teškoj godini održati likvidnost budžeta i učiniti da u gradu sve funkcioniše. Projekti koji se rade su, tvrde, od ogromnog značaja.
“Svi projekti kada su u pitanju vodosnabdijevanja na području prigradskom i seoskom području grada Banjaluka će se odvijati prema planiranoj dinamici”, kaže Dragomir batar, odbornik SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka.
Na 41. sjednici, pred odbornicima se našao dnevni red od 106 tačaka, a, očekivano, najveća rasprava se povela oko rebalansa budžeta. Ovo možda i neće biti posljednja sjednica u ovom sazivu. Ostavljeno je prostora za održavanje još jedne sjednice do izbora ukoliko to bude potrebno. Plan je, kako kaže Zoran Talić, da se i odmah poslije izbora zakaže još jedna sjednica kako bi se donijela odluka o privremenom finansiranju koja će biti na snazi dok se ne usvoji budžet grada za narednu godinu. Danas su zastali na 78. tački, a nastavak je zakazan za ujutru.