Јохан Сатлер отвара европски културни центар у највећем граду Српске како би промовисао западне вриједности.
Градоначелник Бањалуке ту не види ништа спорно, напротив.
Станивуковић Сатлеру простор за центар, а Сатлер њему 800.000 евра.
"Заузврат за тако нешто добијете 800.000 евра донације које морате употријебити на том локалитету гдје се налази та Европска кућа", рекао је Станивуковић.
Бањалучани кажу да нису за то, кажу већина оног што је дошло са запада њима није донијело ништа добро.
"Са запада доста лијепих ствари у позитивном смислу долази, али исто тако и неких негативних. Ова наша црква је светиња у њу требамо гледати, у породицу, те западне вриједности већином растурају породицу. Е, Путин се против тога и бори".
"Запад не волим".
"Мене запад не интересује ни секунде, то је највећа пропаст и несрећа што постоји на планети".
"Ја мислим да не треба", само су неке од порука грађана.
Европски клубови постоје у свим већим градовима и замишљени су као простор за дискусију, сматрају стручњаци, а позитивна страна је то што ће грађани на неки начин моћи да разбију предрасуде.
"Ми смо јако патријархална друштва на овом простору и све се гледа кроз призму тога", рекао је Бојан Шолаја, директор Центра за међународне и безбједносне студије.
"Посматрано из угла европских интеграција биће добро да се грађани упознају поприлично о томе и да се види о чему се то ради, јер ми генерално дужи низ година посматрамо искључиво политичке аспекте европских интеграција и неке фид бекобе које имамо и од стране ЕУ, овдје ћемо имати прилику да на више технички начин посматрамо и видимо шта су то очекивања од стране ЕУ", додао је.
Европска кућа требала би се налазити у парку Петра Кочића у згради познатог "Стакленца".
Постојећи локал ће остати, али канцеларије које се налазе у десном крилу уступиће се представницима ЕУ и попримиће њихова обиљежја.