Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić sa saradnicima, razgovarao je danas sa delegacijom Grada Bijeljine koju je predvodio gradonačelnik Mićo Mićić. Ovo je uzvratna posjeta, budući da je banjalučka delegacija boravila u Bijeljini polovinom aprila ove godine.
I tokom ovog sastanka u Banjaluci razgovarano je o više tema, jer kako su istakli gradonačelnici – mnogo je operativnih tema i sličnih problema u obje lokalne zajednice.
-Veoma je važno da dva najveća grada u Republici Srpskoj imaju slične stavove i da razmjenjuju najbolje prakse. Tako smo i danas razmatrali niz pojedinačnih problema iz različitih oblasti. Imamo slične ili potpuno usaglašene stavove u vezi sa nekoliko aktuelnih tema, jer naprosto rješavamo pitanja iz praktičnog života koja su konkretna za naše građana i u kojima i jedni i drugi možemo kopirati ono što je dobro – kazao je gradonačelnik Radojičić.
Jedna od zajedničkih tema, jeste naplata poreza na nepokretnosti, koju od nove godine mogu da preuzmu lokalne zajednice.
-I jedni i drugi imamo interes da se poboljša obuhvat i da se provjeri koliko ima prjava i šta se sve naplaćuje. Banjaluci je u ovom momentu zainteresovana za kontrolu obuhvata i ispravnosti prijava. Vidjećemo koji je to optimalan model i naša odjeljenja za finansije biće u komunikaciji – naglasio je Radojičić.
S obzirom na to da je ponovo otvorena mogućnost za podnošenje zahtjeva za legalizaciju, Radojičić je kazao da Grada Banjaluci ima oko deset hiljada predmeta u rješavanju i da će dobiti hiljade novih, te da je to dosta dugotrajan i komplikovan posao.
-Razgovarali smo i o najboljim rješenjima u sportu, s obzirom na to da Banja Luka ima usvojen novi program i pravilnik u sportu, te da od septembra započinjemo pilot projekat sporta u osnovnim školama – rekao je prvi čovjek Banjaluke.
Oba grada rade i strategiju razvoja, te se nalaze u procesu BFC resertifikacije, odnosno sertifikacije gradova sa povoljnim poslovnim okruženjem.
Gradonačelnik Mićić je kazao da postoji puno zajedničkih tema i problema građana, koje treba rješavati, jer se oni prvo i obraćaju lokalnim zajednicama.
-Od Banjaluke se može puno naučiti i želimo sve dobre prakse da prenesemo iz jednog grada u drugi. Ono o čemu smo još pričali jeste da bismo trebali neke dobre ideje ili probleme koje imamo, zajednički kandidovati i pred Vladu RS ili republički parlament kada je riječ o pojedinim zakonskim rješenjima, poput zakona o srednjem i osnovnom obrazovanju, a sve u cilju da privreda dobije kvalitetaniji kadar – naveo je gradonačelnik Bijeljine.