Како је изгледала Бањалука прије скоро 90 година, кад су дјевојке прале веш на Врбасу, а господа шетала Господском у најразличитијом одорама: од оних старинских са фесовима и турбанима, до анцуга и кравата по европској моди?
Све ово можемо видјети на Јутјубу, на осаммилиметарском аматерском филму, сачуваном и рестаурираном, захваљујући Филмском клубу “Осмица” и филмском ентузијасти Горану Бараћу.
Реализацију пројекта “Ризница аматерског филма” подржало је Министарство цивилних послова БиХ.
У сачуваном филмском опусу једног од зачетника кино-аматерског покрета у Бањалуци, Александра Бојке, дводјелно остварење ”Босна која је прошла” заузима посебно мјесто, наводи се у опису видеа. Први дио тог омнибуса је посвећен Бањалуци.
Додаје се да је почев од љета 1939. године, када је на Говедарници снимио прве кадрове будуће хронике старе Бањалуке, па до јесени 1944. године, Бојко својом малом камером ”агфа мовекс 8” неуморно биљежио на филмску траку мотиве из свог града и његове околине који су неповратно нестајали.
- Кадрови познатих Бањалучана, али и обичних људи, обичаји, понашање и ношње припадника свих оновремених конфесија, те споменици муслиманске културе и архитектурни елементи чији је рок трајања убрзано истицао трајно су забиљежени на овом целулоидном споменику једној бурној епохи у историји ”крајишке љепотице” – наводе ентузијасти.
Иситчу да посебну вриједност имају кадрови у колору, снимљени између 1940. и 1944. године, јер се данас и много веће средине од Бањалуке на тлу бивше Југославије не могу похвалити покретним сликама у боји из тог периода.
Овај подухват је похвалио и историчар Зоран Пејашиновић.
- Заслугом невјероватног Горана Бараћа, освануо је фантастичан стари филм о Бањој Луци! Читава 24 минута, од чега 4 минута де факто најстаријих колор кадрова нашег града, начињених прије 7-8 деценија. Неке од „исјечака” овог материјала могли смо видјети и раније али у много лошијем издању, а велики дио кадрова су потпуна новина за све нас – поручио је Пејашиновић на свом Фејсбук профилу.