Фирма „Кончар“ из Загреба освојила је уговор за реконструкцију и одржавање јавне расвјете у Бањалуци за наредних 15 година, а за овај пројекат добиће 35 милиона марака од Градске управе Бањалука.
Иако су се на тендер за изградњу расвјете по ЕСЦО моделу вриједном 35,4 милиона КМ пријавиле двије бањалучке фирме, само загребачки „Кончар“ испуњава све строге услове прописане тендером.
Према информацијама портала "Капитал", електроенергетски гигант „Кончар“, који годишње генерише приход од скоро милијарду евра, понудио је цијену од 35 милиона КМ, што је само нијансу мање од износа предвиђеног тендером (35,4 милиона КМ).
С друге стране, понуде бањалучких фирми „ABC Solutions“ и „Електропромет“ биле су значајно ниже: прва са 14 милиона КМ, а друга са 28 милиона КМ. Међутим, ниједна од ових фирми није испунила кључни услов – да у посљедње три године имају приходе веће од 60 милиона марака. Само је фирма „Кончар“ испунила овај захтев, што је омогућило да она буде одобрена за овај пројекат.
Подаци АПИФ-а показују да је „ABC Solutions“ у посљедње три године остварила прихода од свега 12 милиона марака, што је далеко испод траженог износа, док је „Електропромет“ остварио тек 1,5 милиона марака прихода.
Извор "Капитала" из Градске управе Бањалука истиче да није јасно зашто су се бањалучке фирме уопште пријавиле, осим да би задовољиле формални услов о учешћу најмање три понуђача, те да би могле да буду понуђене као подизвођачи.
"Реална вриједност овог пројекта далеко нижа"
Експерти из области енергетике истичу да је реална вриједност овог пројекта далеко нижа од понуђених 35 милиона КМ. Према њиховим процјенама, стварна цена реконструкције, уз адекватан профит, не би требала да пређе 18 милиона марака. Бивши градоначелник Бањалуке, Игор Радојичић, раније је процијенио да би овај пројекат требало да кошта око 23,7 милиона КМ, што је значајно мање од тренутних 35 милиона.
Услови тендера захтијевају од учесника да имају позитивно пословање и приходе веће од 60 милиона марака у посљедње три године, као и доказ да располажу са најмање 15 милиона марака за извршење уговора. Такође, тражено је да фирма има искуство у реализацији најмање пет пројеката у области енергетске ефикасности и да располаже потребним бројем стручњака и радника.
Пројектом је предвиђена замјена око 20.000 старих свјетиљки новим ЛЕД свјетиљкама, што би требало да доведе до уштеде у потрошњи струје од око 70%. Овим потезом се не само смањује потрошња енергије, већ и смањује негативан утицај на животну средину, јер тренутни систем јавне расвјете није само неефикасан, већ и еколошки штетан. Плаћање овог пројекта биће извршено у 180 једнаких рата.
Шта представља ЕСЦО модел?
ЕСЦО модел представља компаније које пројектују, реализују и финансирају пројекте из области енергетске ефикасности, уграђујући опрему која смањује трошкове енергије и одржавања. Корисник услуге наставља да плаћа исти износ за енергију као и прије пројекта, али разлика се расподељује на смањене трошкове енергије и отплату инвестиције. Након отплате, ЕСЦО компанија излази из пројекта и све се предаје кориснику.
Иако су се раније појавиле спекулације да би на тендер могле да се пријаве и фирме из Србије, као што је „Сомборелектро“, како ствари стоје, милиони из Бањалуке ће завршити у Загребу.