"Али ми то као град не плаћамо, 35 милиона нико не плаћа", рекао је Драшко Станивуковић, градоначелник Бањалуке. Очигледан примјер манипулације Драшка Станивуковића код кога увијек има оно "АЛИ" када неку његову одлуку јавност искритикује.
Овако покушава да се оправда јер многи Бањалучани мисле да је беспотребно давати 35 милиона марака за расвјету сматрајући да, у овом тренутку, има много пречих ствари да се ријеше у граду. Али, то је код Драшка Станивуковића нека његова рачуница.
Фирма из Хрватске добија посао од града, али не плаћа град јер он рачуна да ће се, уштедама са уличном расвјетом, те паре вратити за 15 година. Има и оних који му поручују да се дозове памети.
"Па 35 милиона марака... Оно што је добро да ћемо ноћу да видимо колико нам је Бањалука прљавија, колико су непокошена трава када се упали та ЛЕД расвјета, то је једино похвално. Ја апелујем на градску власт, на градоначелника - уразумите се", каже Горан Селак, одборник СПС-а у Скупштини града Бањалука.
Тешко да има разума. Станивуковић помиње уштеде и тиме замајава суграђане. Када уштеде, колико, када би са тим уштедама могао да се одради неки конкретан посао? То нећете чути. Али хоћете бројне Бањалучане који се жале да нема воде, мјеста у вртићима, на путеве пуне рупа, недостатак паркинга, нередован и прескуп градски превоз... али зато ће расвјета сијати у пуном сјају.
"Ако питате има ли шта приоритетније, па ми радимо све друге пројекте. Радимо путеве, школе, мостове, улице, тротоаре, ивичњаке, дијелимо књиге и стипендије, а ово плаћамо из уштеда, и остаје нам додатних средстава које су нам много драгоцјени и важни", рекао је Станивуковић.
Осим порука да се уразуми, одборници су недавно затражили и ванредну сједницу да се одлука о 35 милиона за расвјету преиспита, али ништа се није десило. Кажу да је проблем што се градска имовина препушта приватном интересу.
"Оно што је мени спорно је да се даје једном приватнику на 15 година у власништво расвјета, а притом Град наставља да плаћа рачуне за електричну енергију и за тих 15 година приватник само убире профит, а Град остаје без своје имовине која је досад била у његовом власништву", каже Дијана Јешић, одборник Народног фронта у Скупштини града Бањалука.
Обећања има много, пројеката је још више - али грађани Бањалуке би радије да се прво ријеше основни проблеми.
"Занима ме живо и гдје ће та улична расвјета бити распоређена, јер у моју улицу свакако неће, јер наша улица чека расвјету већ скоро 15-ак година колико ја у њој живим."
"Мислим да је то тренутно најмањи проблем, расвјета. Мислим да то није највећи проблем који би се требао ријешити."
"Да ли има више народ корист од уличног освјетљења или нечег другог", кажу грађани.
У реду је расвјета, али сигурно има већих приоритета који то очигледно нису и градоначелнику, без обзира што га на то, свакодневно, подсјећају суграђани. Подсјећамо и да двије фирме из Српске нису прошле на тендеру јер, тврди градоначелник, нису испуњавале услове.