Град Бањалука дугује средњим школама више од 600.000 марака на основу ставки из буџета за 2023. и 2024. годину, упозорио је одборник СНСД-а у Скупштини града Бањалука Богољуб Зељковић, који је најавио да ће СНСД због тога уложити амандмане којима ће предложити да свака средња школа у Бањалуци добије додатних 20.000 КМ.
Наиме, данас је одржан састанак предсједника Скупштине града Љубе Нинковића са директорима 13 средњих школа, на којем је присуствовало и неколико одборника из ове странке.
Како је навео, састанак је одржан с циљем припреме за предстојеће усвајање буџета за 2025. годину, али и како би се сагледале посљедице досадашњег неизмиривања буџетских обавеза према школама.
"Овдје не говоримо о новим дуговима, већ о средствима која су раније планирана и усвојена буџетом, али никада нису исплаћена. Међу неизмиреним обавезама налазе се и осигурања за ученике, која до данас нису плаћена, иако смо већ ушли у 2025. годину", истакао је Зељковић.
Додаје да директори школа неријетко улазе у процес јавних набавки за основне потрепштине - од свједочанстава до хигијенског материјала - без јасне гаранције да ће средства бити уплаћена, због чега могу имати и личну одговорност.
"Град мора хитно да испуни обавезе према школама. Овдје није ријеч о политици, већ о основним условима за рад образовних установа и сигурност дјеце", поручио је Зељковић.
На састанку су, како каже, донесени и одређени закључци, а одборници СНСД-а ће у оквиру расправе о буџету уложити амандмане којима ће предложити да свака средња школа у Бањалуци добије додатних 20.000 КМ за материјалне трошкове, како би могле неометано функционисати, што би за 13 средњих школа, колико их има у Бањалуци, значило 260.000 КМ укупно.
"То подразумијева основне трошкове попут набавке папира, хигијенских средстава, сервисирања опреме и свега што је неопходно за свакодневни рад. Тиме желимо да бар дјелимично ублажимо посљедице лошег односа Градске управе према школама", рекао је Зељковић.
Такође, договорено је да се уведе квартално праћење извршења обавеза како би се на вријеме реаговало ако град не испуњава своје обавезе, те да се школама омогући кориштење средстава из тзв. фонда 2 и фонд 3 у складу са стварним потребама.
"'Фонд 2' односи се на средства која школе саме зараде, попут средстава која генерише ресторан Угоститељско-трговинске школе, док 'Фонд 3' подразумијева донације од грађана, предузећа и других организација. Нажалост, и та средства су блокирана, јер их школе уплаћују на градски рачун, а затим не могу располагати њима без додатних процедура", појаснио је Зељковић, преноси портал "независне".
Он је позвао Градску управу да, без обзира на политичке разлике, одговорно приступи рјешавању проблема, јер се, како каже, ради о једној од најважнијих тема - образовању дјеце.
Директор Технолошке школе Дејан Чутура рекао је новинарима након састанка да је главни фокус састанка добробит ученика, а не политичка опредијељеност.
"Средства која добијамо од града нам стварају одређене проблеме који се огледају кроз примједбе, блокаде па и тужбе од стране добављача. У овом тренутку је најбитније да се ријеше питања нашег буџета", рекао је Чутура.
Директора Гимназије Живка Кукрић рекла је да ова школа има дуг према "Топлани" у износу од 110.000 КМ, а одобрена средства града у износу 200.000 КМ.
"Укупни трошкови износе 300.000 КМ. Касни се са уплатама од стране града, попут осигурања ученика", наводи Кукрићева.