За Новака Ђоковића је завршен Аустралијан опен. Српски тенисер неће доћи до жељеног 25. гренд слема у Мелбурну, пошто је у полуфиналу морао да преда меч Александру Звереву због повреде.
Српски тенисер доживио је “кидање” мишића у четвртини финала против Карлоса Алкараса.
Одмарао је потом два дана и надао се да ће уз третмане бити спреман за полуфинале – али није био. Послије једног сета био је приморан да се преда.
– Нисам ударио лопту послије Алкарасовог меча, урадио сам се што могу да се опоравим, да санирам руптуру. Лијекови, завој, рад физиотерапеута, помогло ми је до неког нивоа, али у првом сету сам осјетио болове и нисам могао да издржим. Можда бих издржао још пола сета или сет да сам освојио први сет, али… Знао сам и да добијем први сет, било је питање колико могу још да издржим – рекао је Новак након предаје меча.
Пуцање мишића је болна, али на срећу излечива повреда. И већ је са њом имао искуства Ђоковић у својој каријери.
Може да се класификује као једна од најпознатијих повреда мишића. Јавља се када се прекине више од 5 одсто влакана која чине дату структуру. Ова врста повреде најчешће настаје приликом експлозивних покрета који комбинују брзину и снагу.
Код Новака се догодила приликом једног проклизавања, када је покушао да стигне лопту.
Повређено подручје је осјетљиво толико, да потешкоће настају и на сам додир.
У случају руптуре мишића снага је ограничена, пун опсег покрета није могућ, кретање није динамично као обично, постоји видљив оток и јак бол се јавља када се мишић покреће.
Колико је потребно да се ова повреда санира? Не постоји конкретан одговор. Све зависи од рехабилитације, али и других спољних фактора. Потпуни опоравак се често дешава у периоду од четири до осам недјеља, у зависности од озбиљности повреде.
Међутим, Новак је посебна прича. У прошлости се српски тенисер опорављао знатно брже него што је то било предвиђено. Надамо се да ће тако бити и овога пута.