Banjaluka

Džudo klub Borac realizuje sjajan projekat u saradnji sa JU Centar "Zaštiti me": Dječji osmijeh najveća nagrada

  • Извор: Глас Српске
  • 12.06.2023. 10:31

Džudo klub Borac u saradnji sa Centrom "Zaštiti me" pokrenuo je sjajan projekat za djecu sa posebnim potrebama. Naime, nakon dugo priprema, proučavanja i osmišljavanja treninga pokrenut je pilot projekat inkluzivnog džuda.

I tako je počela jedna prelijepa priča koja sad okuplja sve više mališana. Strpljivi rad, sjajno osmišljeni treninzi i postepeno uvođenje u sport izmamili su dječije osmijehe. A posebna radost bilo je takmičenje sa drugarima koji već treniraju džudo i koji su pomagali svojim trenerima profesoru Mili Šikmanu i Mladenu Vukoviću.

Kako ste došli na ideju za pilot projekat i kako ide saradnja sa Centrom "Zaštiti me"?

"Kada smo prije godinu dana počeli da održavamo treninge za naše članove u prostorijama Centra, došli smo na ideju da preporučimo džudo djeci koja pohađaju nastavu u pomenutom centru. Naime, smatrali smo da i ova djeca imaju pravo da ravnopravno izaberu sport kojim žele da se bave. Kako do tada nismo imali iskustvo u radu sa ovom populacijom, pristupili smo proučavanju obimnih materijala Specijalne olimpijade vezane za ovaj sport, kako bismo izradili program inkluzivnog džuda. Nakon toga, u dogovoru sa direktoricom Centra i roditeljima djece, odlučili smo da krenemo u praktičnu realizaciju projekta. Iako smo do detalja sačinili program rada i osmislili strukturu treninga prilagođenog djeci sa poteškoćama u razvoju, moram priznati da je inkluzivni džudo bio veliki izazov i za mene lično, kao i trenera Mladena Vukovića, koji ima IJF licencu. Ipak, uz podršku Centra i zajedno sa roditeljima upustili smo se u aktivnost i već mogu reći da smo prezadovoljni na koji način se odvijaju treninzi", rekao je Šikman.

Koliko ovakvi treninzi pomažu djeci da razviju svoje sposobnosti i, kao što samo ime projekta kaže, da se uključe u sportske aktivnosti?

"Džudo je olimpijski, paraolimpijski i sport Specijalne olimpijade, što ga čini nevjerovatno raznolikom i inkluzivnom aktivnošću, pogodnom za sve uzraste, polove, sposobnosti i invaliditet. Kao takav je preporučeni sport i ocijenjen je kao najbolji sport za razvoj djece od najranijeg uzrasta. Ključ inkluzivnog džuda je da obezbijedimo zanimljivo iskustvo, koje je ujedno bezbjedno za sve učesnike, a rezultati u poboljšanju svih aspekata života i rada ovih lica su obećavajući. Džudo omogućava da kroz redovno poznavanje i vježbanje džudo tehnika, unapređenje svih psihomotornih mogućnosti pojedinca, uključujući prostorne i perspektivne orijentacije, poboljšava zdravlje, razvija agilnost, ravnotežu, brzinu, koordinaciju i fleksibilnost, pospješuje igru kroz povlačenja, guranje, puzanja, skok, kotrljanja, padove, zglobne i samostalne koordinacije obje ruke i stopala, između ostalih. Ovaj projekat realizujemo kroz nekoliko faza. U prvoj, djecu upoznajemo sa džudom kao sportom, zatim postepeno uključujemo redovne članove kluba u zajedničke treninge, dok ćemo naknadno izvršiti profilisanje djece u zavisnosti od njihovih funkcionalnih kapaciteta. Specijalna olimpijada poznaje pet nivoa vještine za djecu sa poteškoćama u razvoju, od kojih prva dva mogu da se uključuju u takmičarski dio, dok su ostali nivoi tzv. razigrani randori, čiji je cilj da dijeli randori sa drugim članovima i uz njihovu pomoć praktikuje džudo", poručio je Šikman.

Kakve su bile reakcije mališana kad su prije mjesec dana počeli s radom, da li je kod njih bilo treme?

"Posebno nas raduje kako su ova divna djeca prihvatila džudo, u prilog čega ide i činjenica da nijedno dijete do sada nije odustalo, naprotiv, kontinuirano se povećava grupa. Pristup u radu je u potpunosti individualnog karaktera. To znači da je potrebno da svakom djetetu priđemo ponaosob i provježbamo određenu aktivnost. Već smo uspostavili pozitivnu interakciju. Recimo, pravo oduševljenje je zavladalo kada su djeca prvi put obukla kimono i kročila na tatami. Zatim, kada smo napravili prve padove naprijed i nazad. Konačno, stigli smo do bacanja i to je ono što za sada praktikujemo uz obostranu radost svih prisutnih u sali. Sada je to već redovna aktivnost. Sreću i ljubav koju pokazuju ova djeca ne može ništa da zamijeni, oni jednostavno stvaraju jedinstven osjećaj ugodnosti i boravak s njima je blagodatan", naveo je Šikman.

Važan segment treninga svakako je i socijalizacija djece, koliko im u tome pomaže činjenica da s njima rade i vaši takmičari koji su sličnih godina?

"To je i najvažniji segment u kojem se u punom kapacitetu ostvaruje inkluzija. A upravo na tatamiju i u kimonima smo svi jednaki. Inkluzija se u širem smislu zalaže za očuvanje identiteta pojedinca nakon njegove integracije u društvo, dok se princip inkluzije zasniva na tome da i okolina nešto nauči od manjina. Mislim da smo ove principe u potpunosti ostvarili u našem klubu. Ujedno se djeca i najbolje razumiju, pomažu jedni drugima, učimo ih međusobnom poštovanju. Kada pitamo djecu iz sekcije inkluzivnog džuda koga žele da im demonstrira neku vještinu, uvijek prvo biraju učenika iz kluba koji je obično njihov vršnjak. Oni se tada osjećaju ponosno što mogu da nauče svoje kolege nekoj vještini, tako da ovdje imamo inkluziju u punom smislu riječi", kaže Šikman.

Da li Vam je najveća nagrada osmijeh tih mališana, i da li imate podršku nadležnih institucija s obzirom na društveni značaj koji ima ovaj projekat?

"Upravo tako, najveća satisfakcija jesu osmijesi djece i njihova radost. Ovo je prilika da pokažemo društvenu odgovornost i možda budemo primjer i drugim sportskim klubovima da učine isto. Zbog toga projekat realizujemo vlastitim sredstvima, obezbijedili smo opremu, tj. kimono za svakog člana pojedinačno, kao i dio sportskih rekvizita. Naš program inkluzivnog džuda je humanitarnog karaktera, odnosno potpuno je besplatan za članove ove sekcije, a tako će i ostati dok god realizujemo ovu aktivnost. Ovo je prilika da pozovemo i ostale zainteresovane da nam se priključe na potpuno ravnopravnim i jednakim osnovama. Kako budemo napredovali, a s ciljem da držimo nivo profesionalnog rada i razvijemo uspješan i održiv inkluzivni džudo, sigurno će biti potrebna saradnja sa institucijama i drugim društveno odgovornim subjektima kako bismo na najbolji način promovisali ovu djelatnost. Zajedno možemo otvoriti vrata onima kojima je to samima teže. Zaključio bih izrekom Gabrijela Garsije Markesa: 'Čovjek ima pravo da gleda drugog odozgo jedino kada treba da mu pomogne da se uspravi'", zaključio je Šikman.

Trener šampion

Trener Mladen Vuković osvojio je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu za veterane koje je održano u Sloveniji. Vuković je slavio u kategoriji do 90 kilograma, a ostvario je četiri pobjede i na putu do zlata savladao predstavnike Italije, Slovenije, Francuske i Poljske.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 14:00 Кето кухињица

    ''Кето кухињица

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р)

    ''Серија: Авионџије (Р)

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Страсна љубавна прича двоје појединаца.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?