ОИ 2024

Седам занимљивости о отварању Олимпијских игара

  • Извор: Агенције
  • 26.07.2024. 21:03

Француска и Париз вечерас су заблистали на свјетску позорници, када је више од 10.500 најбољих спортиста планете на бродићима буде запловило Сеном.

Ову манифестацију пратиле су и неуобичајене занимљивости. 

Плутајућа церемонија

Први пут у историји церемонија није организована на стадиону, већ у центру града.

Олимпијски тимови земаља парадирају ријеком Сеном у бродићима, што прати око 300.000 посматрача.

Ова ријечна флота превезла је више од 10.000 спортиста шест километара дугачком рутом у Сени, око чије чистоће је било доста расправа уочи Олимпијских игара.

Организатори се надају да ће спектакл у петак протећи глатко, а велике безбједносне снаге које чине десетине хиљада полицајаца брину о томе да све протекне безбједно.

Француски предсједник Емануел Макрон је претходно признао да постоје и план Б и план Ц за церемонију отварања уколико дође до проблема.

Славни Град свјетлости

Бродићи плове испод неких од најчувенијих мостова и поред најпознатијих знаменитости Париза, међу којима су катедрала Нотр Дам и Ајфелов торањ, на путу према одредници Трокадеру.

Церемонија ће се завршити када сунце буде залазило над западним дијелом града, а организатори се надају да ће то учврстити легенду о Граду свјетлости.

Ти тренуци ће спектакл учинити „још узвишенијим и дати му праву поетску димензију", рекао је претходно Тони Естанге, предсједник Организационог одбора.

Камере на сваком броду

Организатори су обећали да ће поставити камере на сваки брод који превози спортисте како би снимиле звијезде изблиза, што може да буде тешко, посебно са олимпијским делегацијама различите бројности.

Примјера ради, Америка у Париз шаље готово 600 такмичара, док има земаља које представља само један.

Свјетла позорнице највише су уперена у спортисте који носе заставе земаља.

Нагађања о наступима музичара

Око 3.000 извођача, међу којима су музичари и 400 плесача на мостовима, ангажовано је да наступи на церемонији, али организатори нису открили која позната имена ће бити ту.

Очекује се да ће Аја Накамура, R'n'B звијезда француско-малијског поријекла и најпопуларнија ауторка на стриминг платформама која пјева на француском, можда бити једна од музичарки на отварању.

Спекулише се да ће наступити и канадска звијезда Селин Дион, која је примијећена у Паризу ове недјеље.

Иако информација није потврђена, био би ово велики повратак Дион, која није наступала од 2022. када је открила да има риједак неуролошки синдром укочености (Stiff Person Syndrome).

И Лејди Гагу су фотографисали у француској пријестоници, што је покренуло гласине да би и она могла да има улогу на отварању.

Обожаваоци француског музичког двојца Дафт Панк надали су се њиховом наступу, али су организатори негирали могућност да се појаве.

Код париског Трокадера, гдје ће бити окончана церемонија, фотографисали су се и музичари Аријана Гранде, Фарел Вилијамс и Кели Кларксон.

Тајанствени носилац олимпијског пламена

Олимпијска бакља пронесена је до Париза из Грчке у великој штафети која је кренула прије три мјесеца.

Дијелом пута прешла је и на Stampfli експресу, највећем веслачком чамцу на свијету који је намијењен за 24 члана посаде.

Бакљу су носили и Тијери Анри, бивши фудбалер и садашњи селектор француске олимпијске фудбалске селекције, и џудисткиња Роман Дико, а репер Снуп Дог ће такође учествовати у ношењу олимпијског пламена.

Али, традиција налаже да се унапријед не сазна ко ће бити посљедњи носилац бакље и њоме упалити олимпијски пламен у Паризу, па ће то остати тајна док се не разоткрије у телевизијском преносу.

Кроз историју та част припала је многим славним спортистима на зимским и љетним Олимпијским играма, попут боксера Мухамеда Алија (1996), совјетског кошаркаша Сергеја Белова (1980) или канадских спортских икона Вејна Грецког и Стива Неша (2010).

Парада смјелих изгледа

Церемонија отварања увијек донесе и низ смјелих одјевних комбинација, а сада се Олимпијске игре одржавају у једној од модних пријестоница планете.

Униформе америчких спортиста дизајнирала је фирма Ралф Лорен, док ће Британце обући Бен Шерман.

Пажњу су привукле и униформе Хаитија, направљене да пренесу имиџ који има ова карипска земља, а креирила их је Стела Жан.

Организатори кажу да је направљено више од 3.000 јединствених костима за церемоније отварања и затварања Олимпијских и Параолимпијских игара, а за њих се побринуо тајанствени модни студио надомак Париза.

Многи су направљени од материјала погодних за рециклажу, чиме се шаље еколошка порука.

Долазак крема, не само спортског

Љубитељи спорта углавном прате шта раде суперзвијезде из различитих дисциплина, али у Паризу су бројни други познати и више од 100 шефова држава широм свијета, извјештава агенција Ројтерс.

Очекује се да ће тамо бити Џил Бајден, прва дама Америке, као и аргентински предсједник Хавијер Милеи, уз француског предсједника Емануела Макрона и Томаса Баха, шефа Међународног олимпијског комитета (МОК).

Церемонију ће посматрати и Кир Стармер, премијер Велике Британије, а уочи почетка церемоније у Париз је пристигао и принц Алберт Други од Монака са супругом принцезом Шарлин, пише БиБиСи.

Пратите нас и путем Вибера

  • 23:05 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 23:20 Серија: Црна Гуја (12+)

    ''Серија: Црна Гуја (12+)

  • 23:45 Серија: 1994 (16+)

    ''Серија: 1994 (16+)

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм