Италијански тим

Аталанта узела трофеј Лиге Европе

• Извор: Телеграф
  • 22.05.2024. 23:08

Адемола Лукман је херој Аталанте! Захваљујући хет-трику нигеријског фудбалера, италијански тим побиједио је Бајер из Леверкузена резултатом 3:0 (2:0) и тако освојио трофеј Лиге Европе!

Лукман је постигао два гола за само 14 минута у првом дијелу, погађао је у 12. и 26. минуту, те практично је на тај начин "убио" екипу која до сада није доживјела ниједан пораз у сезони. На крају је комплетирао хет-трик у 76. минуту, док је Бајер изабрао најгори моменат за први пораз у сезони.

Ако гледамо све што се дешавало на терену, Аталанта је заслужено пригрлила трофеј. С друге стране, Ђанпјетро Гасперини је у потпуности прочитао Ћабија Алонса који је, руку на срце, погријешио са избором стартних 11 у којима није било мјеста за Бонифејса и Андриха.

Италијански тим је освојио свој други трофеј у историји. Претходно су 1963. узели Куп, док су управо финале поменутог такмичења прије неколико дана изгубили до Јувентуса. С друге стране, Аспиринџије су за викенд ушле у историју као први тим који је сезону у Бундеслиги завршио без пораза, док их у међувремену очекује и финале њемачког Купа против Кајзерслаутерна.

Пропустили су велику пролику да комплетирају триплету и практично нису знали шта их је снашло у првих пола сата утакмице. А то је Лукман и те како искористио.

Нигеријац је први афрички фудбалер који је у финалу неког европског такмичења дао најмање два гола, уједно је и први играч послије 1975. године и Јупа Хајнкенса који је постигао хет-трик у УЕФА финалима.

Да се Леверкузену лоше пише, Скамака је наговијестио у 8. минуту када је главом лоше тукао из изгледне ситуације. Само четири минута касније Лукман је погодио мрежу њемачког тима тако што се прикрао иза леђа одбрани и закуцао лопту.

Покушао је Бајер да се пробуди, Инкапије је лоше шутирао из једне изгледне ситуације, да би Лукман у 26. направио шоу и погподио за 2:0. Сјајан ударац са дистанце.

Леверкузен је своју најбољу пролику имао у 35. минуту када је Грималдо изашао сам испред Муса. Да је погодио, вероватно бисмо гледали драму у наставку. Овако му је буквално додао лопту.

Убацио је Алонсо Бонифејса на старту другог дела, ушао је после и Андрих, али је Лукман био тај који се све питао. У 76. је побегао чуварима и поставио коначан резултат за велико славље Аталанте која ће, без обзира на пеха, свакако играти Лигу шампиона следеће сезоне.

Тражио је Леверкузен пенал у надокнади времена, гледао се и ВАР, али за Иштаван Ковача није било дилеме.

АТАЛАНТА - БАЈЕР ЛЕВЕРКУЗЕН 3:0 (2:0)

(Лукман 12, 26, 76)

Аталанта: Мусо, Ђимшити, Хин, Колашинац (Скалвини 46), Запакоста (Хатебер 84), Копмајнерс, Едерсон, Руђери, Де Кетеларе (Пађалић 57), Скамака (Туре 84), Лукман.

Бајер Леверкузен: Коварж, Станишић (Бонифејс 46), Та, Тапсоба, Фримпонг (Теља 81), Џака, Паласиос (Андрих 68), Инкапије, Вирц (Шик 81), Грималдо (Хложек 68), Адли.